Ściągawka dla premiera

JK
opublikowano: 18-11-2008, 00:00

Kilka odważnych decyzji rządu może uratować przedsiębiorczość w Polsce — twierdzą eksperci fundacji Leszka Balcerowicza.

Kilka odważnych decyzji rządu może uratować przedsiębiorczość w Polsce — twierdzą eksperci fundacji Leszka Balcerowicza.

Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR), założone przez prof. Leszka Balcerowicza, zidentyfikowało największe bariery dla rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

— Najbardziej uciążliwe regulacje dla polskich firm dotyczą podatków, zakładania firm i uzyskiwania pozwoleń na budowę. Nasz kraj pod tymi względami plasuje się w połowie drugiej setki w rankingach światowych. To musi rządowi dać do myślenia — mówi Jarosław Bełdowski, prezes FOR.

Wskazał, że aby założyć firmę w Polsce, trzeba wypełnić 10 formalności, a na załatwienie formalności podatkowych przedsiębiorca musi przeznaczyć rocznie aż 418 godzin.

— Gdyby udało się wprowadzić system "zero okienka", to otwarcie firmy wiązałoby się z wypełnieniem tylko jednego, elektronicznego formularza. Istotną barierą w zakładaniu spółek jest bardzo wysoka kwota minimalnego kapitału zakładowego. Dla spółek z o. o. jest to aż 50 tys. zł. Gdyby tę kwotę udało się obniżyć do 5 tys. zł, to Polska wyraźnie awansowałaby w rankingach przyjazności dla biznesu — mówi Jarosław Bełdowski.

Jego zdaniem, kilka odważnych decyzji rządu może spowodować, że prawo gospodarcze w Polsce stałoby się bardziej przyjazne niż w Czechach, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii czy Włoszech.

Co więc rząd powinien zrobić?

— Wprowadzić "zero okienka", znacznie poobniżać kapitały zakładowe, ograniczyć formalności podatkowe i zredukować liczbę wniosków budowlanych. Wtedy awansowalibyśmy nawet na 52. pozycję na świecie — dodaje prezes FOR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Polecane