Ściągną mandat z gapowicza

PAP
opublikowano: 12-02-2014, 06:35

Jazda bez ważnego biletu to narastający problem wielu miast. Rosnące dziury w miejskich kasach zmusiły więc samorządy do aktywnej walki o odzyskanie tych długów – informuje "Rzeczpospolita".

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu, GK

Liczba gapowiczów w Krajowym Rejestrze Długów znowu rośnie, choć w 2012 r. odnotowaliśmy spadek - mówi rzecznik KRD Andrzej Kulik. Jak wylicza, w 2011 r. było ich 216 tys., w 2012 r. już tylko 155,4 tys., ale w 2013 r. zarejestrowano znów przyrost do 195 tys.

Jak ocenia, dzieje się tak, bo jest przyzwolenie społeczne na niepłacenie za przejazd, a po drugie – wymienia - coraz więcej miejskich spółek wpisuje gapowiczów do KRD. Wobec biletowych recydywistów działają tak m.in. Warszawa i Kraków.

Z kolei Wrocław, podobnie jak Łódź, dochodzi swego przed e-sądem. Uzyskanie nakazu zapłaty trwa kilka, kilkanaście dni – wylicza Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie, któremu podlega e-sąd.

Natomiast Częstochowa – jak przypomina "Rz" - wystawiła na przetarg 10 mln zł długów gapowiczów z lat 2006–2010. Tamtejsze MPK nie ma bowiem wyspecjalizowanej komórki windykacyjnej i chce, by zajęli się tym specjaliści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu