SDPL: Polska powinna odwołać się w sprawie uwolnienia czynszów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-02-2005, 19:50

SdPl zwróciła się w czwartek do premiera Marka Belki o natychmiastowe rozpoczęcie procedury odwoławczej od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie skargi wniesionej przeciw Polsce przez obywatelkę Francji pochodzenia polskiego Marię Hutten-Czapską.

SdPl zwróciła się w czwartek do premiera Marka Belki o natychmiastowe rozpoczęcie procedury odwoławczej od orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie skargi wniesionej przeciw Polsce przez obywatelkę Francji pochodzenia polskiego Marię Hutten-Czapską. We wtorek Europejski Trybunał w Strasburgu uznał, że Polska stosując ograniczenia w podwyższaniu czynszów, narusza przepis Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, mówiący o prawie każdego do poszanowania jego własności. 

Złożenie przez rząd odwołania od orzeczenia Trybunału w Strasburgu - zdaniem SdPl - jest niezbędne dla "określenia równowagi między prawem własności a konstytucyjnym prawem lokatorów do ochrony przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi" - napisano w przesłanym w czwartek PAP liście adresowanym do premiera.

Według szefowej klubu SdPl, Jolanty Banach, której podpis widnieje pod dokumentem, odwołanie od orzeczenia "powinno nastąpić natychmiast, bez uzależnienia jego podjęcia od wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Jak napisano w liście, linia obrony krajowych przepisów, przyjęta przez polski rząd, nie w pełni uwzględniła różnicę między sposobem reglamentacji podwyżek czynszów według ustawy z czerwca 2001 r. a ustawy z grudnia 2004 r. Ponadto linia obrony "z góry skazywała Polskę na porażkę", ponieważ podczas pierwszej rozprawy przed Trybunałem "przedstawiciel polskiego rządu zapowiedział zmianę ustawy z jednoznaczną sugestią uwolnienia czynszów".

Według SdPl, w świetle Konstytucji "swoboda ustalania czynszów w Polsce, bez względu na typ własności lokalu mieszkalnego, może - a w przypadkach określonych w art. 76 Konstytucji wręcz powinna - być ograniczana".

"Brak ograniczeń w ustalaniu i podwyższaniu czynszów czyniłoby z Polski w UE kraj odosobniony" - napisano w liście SdPl.

W oświadczeniu MSZ streszczającym sentencję wyroku, jako argument uzupełniający ten wyrok podkreślono fakt, iż polskie przepisy nie tylko "uniemożliwiały, ale wciąż uniemożliwiają właścicielom nieruchomości pokrycie kosztów ich utrzymania" - napisano w liście.  "Na podstawie tego oświadczenia można sądzić, iż Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu między 22 grudnia 2004 r. (tj. wejściem w życie znowelizowanej ustawy o ochronie praw lokatorów) a 22 lutego 2005 r., tj. wydaniem wyroku, w ogóle nie dokonał analizy, czy nowe przepisy pozwalają na pokrycie kosztów utrzymania budynków" - podkreślono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane