Sędzikowski pokieruje Pesą

opublikowano: 02-01-2018, 15:43
aktualizacja: 02-01-2018, 15:45

W środę rada nadzorcza bydgoskiego producenta taboru szynowego ma wybrać nowego prezesa. Głównym kandydatem jest Krzysztof Sędzikowski.

Robert Świechowicz, który jest od czerwca prezesem bydgoskiej Pesy, nie utrzyma stanowiska – wynika z nieoficjalnych informacji „PB”. W środę zbiera się bowiem rada nadzorcza i ma w planach wybór nowego szefa. Według naszych rozmówców, murowanym kandydatem na to stanowisko jest Krzysztof Sędzikowski, jeden z najbardziej znanych menedżerów w polskim sektorze przemysłowym.

Powrót speca

Krzysztof Sędzikowski
Krzysztof Sędzikowski
ARC

Z Pesą nie udało nam się wczoraj skontaktować, zaś Krzysztof Sędzikowski odmówił nam komentarza. Jego nominację uprawdopodabnia jednak m.in. to, że na stanowisko wiceprezesa Pesy został już nominowany Andrzej Juszczyński, który pracował w przeszłości z Sędzikowskim w Polskiej Grupie Górniczej (dawnej Kompanii Węglowej).
Krzysztof Sędzikowski współpracował ostatnio z firmą doradczą PwC, przygotowywał plan naprawczy dla Pesy, a do tego reprezentował interesy banków zaangażowanych w finansowanie bydgoskiej firmy. Wcześniej, od grudnia 2013 r. do lutego 2016 r. prowadził Kompanię Węglową, w której zasłynął jako specjalista od restrukturyzacji nie obawiający się zdecydowanych ruchów. Pod jego rządami bankrutująca firma zalała rynek zapasami węgla, by ratować zagrożoną płynność. Zmniejszyła też koszty produkcji węgla. Nie bez znaczenia jest też to, że jako szef KW Sędzikowski spędził długie miesiące na negocjowaniu z bankami redukcji zadłużenia.
Na najwyższych stanowiskach Sędzikowski pracuje od lat. Urodzony w 1959 r., był już m.in. prezesem miedziowego KGHM, drzewnego Pfleiderer Grajewa, chemicznego Boryszewa, metalurgicznego Impexmetalu oraz kolejowego CTL Logistics. Przez kilka lat pracował też jako doradca zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej i LOT.

Cel to inwestor

W Pesie, która ma problemy finansowe, czeka Sędzikowskiego ciężka praca. Banki, czyli PKO BP, Pekao, Bank Gospodarstwa Krajowego, mBank, Raiffeissen i BZ WBK, pożyczyły niedawno firmie 200 mln zł, ale równocześnie zobowiązały zarząd do znalezienia inwestora do końca marca tego roku. Zadaniem nowego prezesa będzie więc pozyskanie partnera, który dokapitalizuje Pesę i zabezpieczy spłatę babkowych zobowiązań. Zainteresowanie bydgoską spółką zadeklarował już Stadler, ale rozmowy dotyczące konsolidacji branży dostawców taboru pod szyldem Polskiego Funduszu Rozwoju prowadzi też Newag, z grupy Zbigniewa Jakubasa. Wkrótce wyjaśni się też, że czy Pesą będzie zainteresowany chiński koncern CRRC.
Spółka potrzebuje inwestora ponieważ w poprzedniej perspektywie unijnej podjęła się realizacji wielu kontraktów, których nie była w stanie wykonać. Część klientów już naliczyła kary. Polskiej spółce grozi także zapłata kar dla PKP Intercity oraz niemieckiego DB za nieterminową realizację kontraktów. Na razie trudno ocenić wysokość tych rekompensat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, Katarzyna Kapczyńska

Polecane