Sejm staje okoniem

Marcin Goralewski
06-10-2004, 00:00

Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Sejm nie chce sprzedaży WSiP, a od poniedziałku rusza book building na walory wydawcy książek.

Sejmowe komisje skarbu i edukacji przyjęły projekt uchwały, w której sprzeciwiły się sprzedaży akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP). Taka będzie też rekomendacja dla posłów, którzy na tym lub kolejnym posiedzeniu zajmą się kwestią prywatyzacji największego w kraju wydawcy książek edukacyjnych. Równolegle Ministerstwo Skarbu Państwa wprowadza akcje spółki na warszawską giełdę. Ostatniego dnia września opublikowano prospekt emisyjny, a od najbliższego poniedziałku rozpocznie się book building.

— Na razie żadnych zmian nie ma — mówi Jan Rurański, prezes WSiP.

Sejm już raz sprzeciwił się prywatyzacji wydawnictw proponując, aby sprawą ponownie zajęła się komisja. Posłowie zarzucali ministerstwu skarbu, że proces prywatyzacji jest zbyt mało przejrzysty oraz że po sprzedaży walorów państwo nie będzie miało kontroli nad cenami podręczników. Reakcją na te wydarzenia był kilkudniowy poślizg w publikacji prospektu, a także prawdopodobna rezygnacja ze sprzedaży części walorów konsorcjum inwestorów finansowych, które wygrało rokowania. Według ostatnich informacji, resort skarbu sprzeda do 35 proc. akcji inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym (odpowiednio 10 i 15 proc. kapitału, a kolejne 10 proc. tworzy tzw. pula dodatkowa, która może zostać uruchomiona w zależności od popytu na akcje). Zapisy na akcje potrwają od 18 do 22 października, a giełdowy debiut możliwy jest na początku listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sejm staje okoniem