Sejm wreszcie przyjął ustawy ubezpieczeniowe

Łukasz Świerżewski
23-05-2003, 00:00

Po ponad trzech latach pracy Sejm przyjął pakiet czterech ustaw ubezpieczeniowych, który wejdzie w życie na początku 2004 r. W nowych przepisach, dotyczących agentów, znalazły się jednak błędy.

Parlament zakończył pracę nad pakietem ustaw ubezpieczeniowych (o działalności ubezpieczeniowej, o nadzorze, o ubezpieczeniach obowiązkowych i o pośrednictwie). Łącznie trwały one ponad trzy lata i wymagały dwóch podejść, ponieważ w 2001 r. prezydent zawetował poprzednią wersję pakietu. Teraz znów trafi on do Aleksandra Kwaśniewskiego, a jego wejście w życie przewidziane jest na 1 stycznia 2004 r.

Nowe przepisy to konstytucja rynku ubezpieczeniowego. Musiały być uchwalone, ponieważ dostosowują nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej i otwierają nasz rynek dla firm zarejestrowanych w państwach wspólnoty.

Sejmowe prace nad pakietem były bardzo burzliwe, a główne linie podziału przebiegały między rządzącymi — którzy w imię ochrony klientów chcieli zwiększyć nadzór nad działalnością towarzystw — a środowiskiem ubezpieczeniowym, które chciało uniknąć ingerencji państwa. Najbardziej restrykcyjne propozycje poprawek upadły, ale nowe ustawy dają szerokie uprawnienia kontrolne Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych.

Nie ustrzeżono się też bubli. Najbardziej spektakularnym są przepisy dotyczące pośrednictwa. Przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym agent ubezpieczeniowy musi mieć podpisaną umowę bezpośrednio z towarzystwem. Równocześnie agencja może sama zatrudniać osoby, które będą wykonywały czynności agencyjne. W tej samej ustawie są jednak różne określenia dotyczące czynności agenta, takie jak np. usługi pośrednictwa czy działalność agencyjna. Do tego wszystkiego usługi pośrednictwa mogą świadczyć tylko agenci i brokerzy, a nie osoby zatrudnione przez agencje. Status dotychczasowych agentów pracujących dla multiagencji stanie się więc niejasny.

— Zastanawiamy się co zrobić. Albo wystąpimy z obywatelską inicjatywą ustawodawczą albo będziemy zabiegać o jak najkorzystniejsza interpretacje przepisów w rozporządzeniach wykonawczych — twierdzi Adam Sankowski, prezes Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Okiem eksperta

Jak w UE

Skutki nowych ustaw najpierw odczują klienci. Zawierają one bowiem wiele przepisów prokonsumenckich. Nowe regulacje dostosują nas także do wymogów UE. Dzięki nim klienci uzyskają dostęp do znacznie szerszej oferty produktów, sprzedawanych przez towarzystwa zarejestrowane w UE. Uchwalenie nowych przepisów oznacza więc dla TU konieczność modyfikacji OWU i wzorów umów oraz dostosowanie oferty do zwiększonej konkurencji.

Agnieszka Binięda

prawnik z kancelarii CMS

Cameron McKenna

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sejm wreszcie przyjął ustawy ubezpieczeniowe