Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy o BGK

opublikowano: 14-03-2003, 11:42

Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu do ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma przejąć od NBP m.in. obsługę rachunków budżetu państwa.

Sejm przyjął poprawkę Senatu, zgodnie z którą zasady rachunkowości, według standardów europejskiego systemu banków centralnych, wejdą w życie w Narodowym Banku Polskim dopiero od 1 stycznia 2004 roku, a nie 45 dni od ogłoszenia ustawy.

Zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami, radę nadzorczą BGK będzie powoływał i odwoływał minister finansów. Będzie mógł również wnioskować do rady nadzorczej banku o odwoływanie prezesa zarządu. W ustawie przewidziano kadencyjność prac zarządu BGK. Będzie ona trwała 5 lat. W trakcie kadencji członek zarządu może być jednak odwołany przez radę nadzorczą na wniosek ministra finansów.

BGK na wniosek ministra finansów będzie rozliczać wydatki budżetowe oraz sporządzać sprawozdania budżetowe i prowadzić obsługę budżetów samorządów.

MD, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy o BGK