Sektor usług strefy euro rozwijał się wolniej w VII

05-08-2002, 11:23

LONDYN (Reuters) - Sektor usług strefy euro rozwijał się w lipcu w nieco wolniejszym tempie z powodu niepewności dotyczących ożywienia gospodarki Dwunastki, wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek.

Indeks aktywności sektora usług opracowywany przez agencję Reuters spadł w lipcu do 52,6 punktu z 53 punktów w czerwcu i był zgodny z prognozami analityków. Poziom 50 punktów oddziela wzrost od recesji w branży usługowej.

W ubiegłym tygodniu indeks aktywności w przemyśle strefy euro również nieznacznie spadł do 51,6 punktu w lipcu z 51,8 punktu w czerwcu.

"Spowolnienie w branży usług to konsekwencja niskiego tempa wzrostu dochodów i nowych kontraktów z powodu niepewnego ożywienia gospodarki" - napisał w komentarzu do danych ośrodek badawczy NTC Research, który co miesiąc przeprowadza ankietę wśród 2000 firm z Niemiec, Francji, Irlandii, Włoch oraz Hiszpanii.

Według NTC niepewna sytuacja gospodarcza i silna konkurencja powodują, że firmy nie są w stanie podnosić swoich cen. Indeks odzwierciedlający ceny spadł do 50,3 z 50,9 punktu.

W lipcu aktywność branży usługowej rosła we wszystkich gospodarkach strefy euro. Najszybsze tempo ekspansji odnotowano we Francji, a najsłabsze w Niemczech.

Wzrósł również indeks oczekiwań europejskich przedsiębiorców, który pokazuje czy w ciągu najbliższego roku popyt na ich usługi zwiększy się. Wyniósł on 67,1 punktu wobec 66,5 punktu w czerwcu.

Analogiczny raport o aktywności w sektorze usług gospodarki amerykańskiej zostanie opublikowany o godzinie 16.00 przez Instytut Zarządzania Podażą (ISM).

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sektor usług strefy euro rozwijał się wolniej w VII