Czytasz dzięki

Seniorów należy chronić

opublikowano: 28-06-2018, 22:00

Triumf profilaktyki — tak można podsumować najnowsze decyzje resortu zdrowia w sprawie współfinansowania szczepień przeciwko grypie dla pacjentów powyżej 65. roku życia

Finansowanie szczepienia przeciwko grypie dla pacjentów powyżej 65. roku życia, to jedna z kluczowych propozycji resortu zdrowia w projekcie lipcowych wykazów leków refundowanych. Od 1 lipca seniorzy będą mogli nabyć szczepionki przeciwko wirusowi grypy z 50-procentową odpłatnością. Jak podkreślił wiceminister Marcin Czech, resort zdrowia otworzył w ten sposób nową drogę finansowania szczepionek, która być może doprowadzi do częściowej refundacji kolejnych produktów stosowanych w profilaktyce pierwotnej chorób zakaźnych.

SZCZEPIENIA SĄ WAŻNE: Szczepienia przeciwko grypie, to nie tylko sposób prewencji, ale również klucz do ograniczenia hospitalizacji wynikających z powikłań grypy — uważa prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.Programu Zwalczania Grypy.
Fot. ARC

— Dostrzegamy potrzebę wzmocnienia profilaktyki pierwotnej, która wpisuje się w szeroko rozumiane działania prewencyjne. Stosowanie szczepionek jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zarażeniom wirusem grypy — podkreślił Marcin Czech.

Eksperci zadowoleni

Ogłoszone przez resort zdrowia projekty lipcowych wykazów leków refundacyjnych spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Ich zdaniem, to ukoronowanie pięciu lat wspólnych działań na rzecz edukacji społeczeństwa.

— To mądra i dobra decyzja — ocenił prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący rady naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Dodał również, że najwięcej powikłań generujących wysokie koszty w systemie ochrony zdrowia jest wśród pacjentów w wieku senioralnym. Tylko w ubiegłym sezonie, w wyniku powikłań grypy, odnotowano aż 17 tys. hospitalizacji.

— To właśnie u tych osób w przypadku grypy ryzyko zawału serca rośnie aż sześciokrotnie. Szczepienia przeciwko grypie, to nie tylko sposób prewencji, ale również klucz do ograniczenia hospitalizacji wynikających z powikłań grypy — przekonywał prof. Adam Antczak.

W ocenie prof. dr hab. n. med. Andrzeja Ciszewskiego, kardiologa z Instytutu Kardiologii w Warszawie, grypa i inne zakażenia układu oddechowego znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia i zaostrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego.

— Prowadzą do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia. Każde z powikłań może w konsekwencji doprowadzić do śmierci chorego. Szczególnie narażone są osoby leczące się na choroby układu krążenia oraz osoby starsze — ocenił kardiolog.

Grypa kosztuje

Specjaliści nie mają wątpliwości, że decyzja o refundacji szczepień przeciwko grypie to dobra inwestycja również z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia. Eksperci z EY wyliczyli, że w latach, gdy zachorowalność na grypę była niska, koszty pośrednie wynikające m.in. z nieobecności pracowników czy ich niższej wydajności związanej z chorobą wyniosły nawet 840 mln zł rocznie, natomiast bezpośrednie związane z wydatkami na leczenie samej grypy i niektórych jej powikłań — 43,5 mln zł. Z dużo wyższymi kosztami gospodarka musi się liczyć w okresie epidemii, kiedy to wydatki pośrednie zakażeń wirusem grypy szacowane są na ponad 4,3 mld zł. Zdaniem klinicystów, sezony z zachorowalnością na wyższym poziomie zdarzają się mniej więcej raz na pięć lat. Szczepienia przeciwko grypie należy wykonać możliwie najszybciej, tak by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce ma miejsce od stycznia do marca.

— Wiele osób nie umie odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu wirusa grypy. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Bardzo często jest to bezskuteczne i choroba nie ustępuje. Dopiero wtedy pacjent idzie do lekarza, traktując to jako ostateczność — opisuje — ocenia prof. dr hab. Adam Antczak.

Wyjaśnia, że przedłużająca się choroba może doprowadzić do groźnych powikłań pogrypowych, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a niekiedy życia. Dlatego zachęca wszystkich do szczepień przeciw grypie, które są najlepszą metodą na poprawienie odporności, a także uniknięcie powikłań.

Pozytywne skutki profilaktyki zakażeń grypy

Szczepienie przeciw grypie redukuje ryzyko:

wystąpienia zawału — do 67 proc.

udaru mózgu — do 55 proc.

zgonów z powodów sercowo-naczyniowych — do 75 proc..

Według Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na grypę choruje od 330 mln do 1,76 mld ludzi. Od 3 do 5 mln osób rejestruje się z ostrymi objawami chorobowymi. Umiera od 500 tys. do 1 mln chorych na grypę.

 

3,7 proc. Taki poziom wszczepialności przeciwko wirusowi grypy osiągnięto w Polsce w sezonie grypowym 2017/2018.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Markiewicz

Polecane