Seria wzrostów przerwana

Marek Druś
opublikowano: 29-11-2005, 00:00

Amerykańscy inwestorzy postanowili zrealizować zyski z ostatnich kilku tygodni i giełdy w USA rozpoczęły tydzień spadkami. Najmocniej traciła na wartości branża naftowa, co wiązało się z dużym spadkiem kursów ropy i paliw. Te taniały w związku z wysokimi jak na tą porę roku temperaturami na północnym wschodzie USA. Drugim najmocniej taniejącym blue chipem ze średniej Dow Jones był Exxon Mobil. Największą stratę zanotował Merck.

Trzeci na świecie koncern farmaceutyczny zapowiedział spadek przychodów w przyszłym roku w związku z wygaśnięciem patentu na jego najlepiej sprzedający się lek. Drugą najmocniej tracącą branżą był handel detaliczny. Choć sprzedaż podczas rozpoczynającego sezon świąteczny długiego weekendu okazała się wyższa niż rok temu inwestorzy pozbywali się akcji m.in. Wal-Mart i Federated Department Stores. Zdecydowała prawdopodobnie chęć realizacji zysków. Indeks branży zyskał od początku kwartału już około 6 proc.

Gorsze niż oczekiwano wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym w październiku odbiły się tymczasem negatywnie na notowaniach spółek budowlanych. Mocno spadły ceny akcji m.in. Toll Brothers i KB Home.

Giełdy europejskie również zakończyły sesje spadkami. Podaż zaczęła dominować jednak dopiero po rozpoczęciu handlu w USA. Tak jak za oceanem, najmocniej taniały akcje spółek naftowych, m.in. BP i Total. Inwestorzy sprzedawali także akcje spółek wydobywczych, w tym liderów branży: BHP Billiton i Anglo American. Wyraźnie spadły kursy koncernów stalowych ThyssenKrupp i Arcelor, które zaczęły rywalizację o przejęcie kanadyjskiego Dofasco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Seria wzrostów przerwana