Serinus przekuł stratę w zysk

opublikowano: 15-11-2013, 00:00

Wzrost wydobycia przełożył się na wyniki. Kluczem do ich poprawy były przejęcia i inwestycje.

Dobry kwartał zanotował Serinus Energy. Na akcjonariuszy jednostki dominującej przypadło 8,1 mln USD zysku, podczas gdy rok temu było to aż 85,1 mln USD straty. Rezultaty finansowe trzeciego kwartału wpłynęły też na wynik za dziewięć miesięcy. Zysk akcjonariuszy jednostki dominującej wyniósł 11,1 mln USD, podczas gdy rok temu było to 85,9 mln USD straty.

Przepływy pieniędzy z działalności operacyjnej za okresy: trzech i dziewięciu miesięcy zakończonych 30 września 2013 r., wyniosły odpowiednio 21,6 mln USD oraz 40,4 mln USD w porównaniu z 5,9 mln USD oraz 23,9 mln USD w 2012 r.

Poprawa wyników to zasługa wzrostu wydobycia gazu i ropy w Tunezji i na Ukrainie. W ciągu roku skoczyła ona z 2,7 tys. do 4,9 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej dziennie (74 proc. produkcji stanowi gaz). Wzrost jest głównie efektem przejęcia Winstar Resources i jego szybów w Tunezji o wydajności 1,6 tys. baryłek dziennie. Po inwestycjach zwiększyło się też wydobycie na Ukrainie — o 589 baryłek dziennie.

Spółce pomagał też poziom cen gazu i ropy. Średnie ceny gazu ziemnego na Ukrainie były tylko nieznacznie niższe niż rok temu. Metr sześcienny błękitnego paliwa kosztował 11,32 USD, wobec 11,71 USD rok wcześniej. Sprzedaż ropy naftowej w Tunezji realizowana była po średniej cenie 113,39 USD za baryłkę.

Pod koniec października analitycy australijskiego Macquarie Research sygnalizowali dobre perspektywy Serinus Energy. Zwracali uwagę, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej, która gwarantuje pieniądze na potrzebne badania i wiercenia, zaś politykę wierceń określili jako bardzo aktywną.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu