TOKIO (Reuters) - Japońska giełda rozpoczęła we wtorek drugą połowę swojego roku finansowego od spadków, do których przyczyniły się przede wszystkim zniżki na Wall Street.
Pod presją znalazły się w związku z tym akcje wiodących japońskich eksporterów, których zyski są w dużej mierze uzależnione od sytuacji na rynku amerykańskim. Kurs Toyoty spadł o ponad dwa procent.
W poniedziałek Wall Street zakończyło trzeci kwartał, który okazał się być dla inwestorów najgorszy od czasu giełdowego krachu w 1987 roku.
"Gdzie nie spojrzeć - USA, Europa, Azja - wszędzie akcje lecą na łeb na szyję" - powiedział Ken Masuda, makler z Shinko Securities.
"W tej sytuacji trudno oczekiwać, by Japonia okazała się wyjątkiem" - dodał.
Nikkei 225, główny indeks tokijskiej giełdy stracił 2,36 procent i zamknął się na poziomie 9.162,26 punktu.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))