Sesje w Europie mogą zacząć się od spadków

Reuters
opublikowano: 30-01-2002, 08:53

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje na giełdach w Europie mogą zacząć się od spadków, ponieważ indeksy na Wall Street spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy, a tokijski Nikkei zamknął się poniżej psychologicznego poziomu 10.000 punktów. W przemówieniu o stanie państwa we wtorek prezydent George W. Bush obiecał kontynuacje walki z terroryzmem i poprawę kondycji gospodarki

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje na giełdach w Europie mogą zacząć się od spadków, ponieważ indeksy na Wall Street spadły do najniższego poziomu od trzech miesięcy, a tokijski Nikkei zamknął się poniżej psychologicznego poziomu 10.000 punktów.

W przemówieniu o stanie państwa we wtorek prezydent George W. Bush obiecał kontynuacje walki z terroryzmem i poprawę kondycji gospodarki amerykańskiej. Zdaniem analityków pozytywny ton wystąpienia Busha może pomóc wzrosnąć indeksom w USA na otwarciu w środę.

Rosnąć będą zapewne akcje spółek specjalizujacych się w produkcji systemów bezpieczeństwa i sprzętu wojskowego.

Spaść mogą akcje grupy inżynieryjnej ABB, ponieważ wbrew pojawiającym się spekulacjom Bush nie wspomniał o ograniczeniu roszczeń ze strony osób, które pracowały przy azbeście.

Jednak większość analityków uważa, że najważniejszym wydarzeniem środowych notowań będzie decyzją amerykańskiego banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Zostanie ona podana po zakończeniu posiedzienia o 20.15 czasu warszawskiego.

Inwestorzy będą również z uwagą śledzić wyniki amerykańskich spółek, w tym medialnego giganta AOL Time Warne, koncernu tytoniowego Philip Morris i operatora telekomunikacyjnego AT&T.

Poniżej przedstawiamy informacje, które mogą mieć wpływ na sytuację na rynku w środę:

ROYAL DUTCH SHELL

Amerykański Instytu Paliw poinformował o znacznym wzroście zapasów ropy naftowej w USA w ostatnich tygodniach.

TOTALFINAELF

Francuski koncern paliwowy poinformował w środę, że jego zysk w czwartym kwartale spadł o 34 procent z powodu mnijeszego popytu na paliwa i niższych cen ropy.

ACCOR

W 2001 rok obroty czwartej co do wielkości grupy hotelarskiej na świecie wzrosły o cztery procent i były zgodne z oczekiwaniami analityków.

BMW, DAIMLERCHRYSLER

Nimieckie stowarzyszenie motoryzacyjne VDA przeprowadzi konferencję prasową na temat sytuacji na największym rynku aut w Europie.

POSIEDZENIE RADY FED

Zdaniem analityków rada amerykańskiego banku centralnego pozostawi główną stopę procentową na najniższym od 40 lat poziomie 1,75 procent.

PKB USA

Rząd Stanów Zjednoczoncych przedstawi wstępne dane o Produkcie Krajowym Brutto (PKB) największej gospodarki świata. Zdaniem analityków PKB spadł w czwartym kwartale o 1,0 procent po spadku o 1,3 procent kwartał wcześniej.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sesje w Europie mogą zacząć się od spadków