Sesje w Europie mogą zacząć się od spadków

opublikowano: 06-03-2002, 08:42

LONDYN (Reuters) - Środowe sesje na giełdach w Europie mogą zacząć się od spadków z powodu słabszych informacji o wynikach spółek oraz realizacji zysków po ostatnich zwyżkach.

Akcje Vivendi mogą spaść na środowym otwarciu, ponieważ we wtorek spółka poinformowała o znaczącej stracie netto w 2001 roku, będącej efektem licznych odpisów.

Nadal zniżkować będą akcje spółek hutniczych, ponieważ rząd USA potwierdził we wtorek wieczorem, że zamierza wprowadzić 30-procentowe cła na importowaną stal.

Inwestorzy będą również z uwagą śledzić spotkanie szefów Intela z analitykami, które odbędzie się w San Francisco. Największy na świecie producent chipów ma ocenić szanse realizacji prognoz na ten kwartał.

Zdaniem bukmacherów w Londynie FTSE może spaść na otwarciu o 14-22 punktów, a frankfurcki DAX i paryski CAC-40 stracą od trzech do 10 punktów.

Poniżej przedstawiamy informacje, które mogą mieć wpływ na przebieg notowań w Europie:

VIVENDI

Gigant multimedialny zakończył 2001 rok ogromną stratą netto w wysokości 13,6 miliarda euro z powodu odpisów z konsolidacji na sumę 15,2 miliarda euro.

Jednak zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) w głównym dziale mediów i telekomunikacji był zgodny z prognozami analityków i wzrósł do 5,036 miliarda euro.

CARREFOUR

Druga co do wielkości sieć handlowa na świecie poda wyniki za 2001 rok. Zdaniem analityków zysk netto francuskiej firmy wzrósł o 14 procent do 1,2 miliarda euro. Jednak znacznie ważniejsze będą prognozy spółki na ten rok.

MAN AG

W 2001 roku zysk brutto niemieckiego producenta ciężarówek spadł do 213 milionów euro z 668 milionów euro rok wcześniej. Wynik był zgodny z prognozami analityków.

Koncern oczekuje, że jego zysk w tym roku będzie lepszy, jeżeli poprawi się kondycja amerykańskiej gospodarki.

ACCOR W 2001 roku zysk brutto francuskiej grupy hotelarskiej wzrósł o blisko jeden procent do 758 milionów euro. Powodem osłabienia dynamiki wzrostu zysków były ataki na USA z 11 września, które przyczyniły się do znaczego spadku ruchu turystycznego na świecie.

DANE

O godzinie 20.00 Bank Rezerwy Federalnej opublikuje Beżową Księgę, czyli raport na temat kondycji amerykańskiej gospodarki, na podstawie którego rada banku USA podejmuje decyzję o stopach procentowych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sesje w Europie mogą zacząć się od spadków