Sezam w BPH jest całkiem przyjazny

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 16-02-2001, 00:00

Sezam w BPH jest całkiem przyjazny

Test ROR-u

BPH oferuje klientom konta osobiste na dobrym poziomie. W dodatku cały czas rozszerza ofertę. W tym tygodniu na przykład udostępnił WAP, pozwalający na dokonywanie operacji w koncie przez Internet za pomocą telefonu komórkowego.

W BPH przez telefon komórkowy, obsługujący protokół WAP, można sprawdzać stan rachunków kredytowych i depozytowych, przeglądać historię operacji, dokonywać przelewów między rachunkami w BPH i innych bankach prowadzących rozliczenia przez system Elixir. Usługa umożliwia także założenie lokaty terminowej w złotych i zmianę numeru PIN. To wszystko bez konieczności używania urządzeń szyfrujących, czyli tokenów. Są one niezbędne podczas operacji w koncie dokonywanych przez komputer. Usługa WAP jest dostępna dla wszystkich posiadaczy ROR w BPH, zwanych tu Sezam.

Pełna oferta

WAP powoli staje się standardem w bankach oferujących dostęp do kont przez Internet. BPH był jedną z pierwszych instytucji finansowych, które wykorzystały Internet do obsługi ROR-ów. Zaletą BPH, podobnie jak i np. WBK, jest to, że nie trzeba otwierać osobnego rachunku wirtualnego. Elektronicznie można dokonać przelewów, zastrzegać i zamawiać karty, zakładać lokaty, a także składać przelewy z odroczoną datą oraz prolongować i zrywać lokaty terminowe.

Prawie nowocześnie

Tak więc konto BPH jest dosyć nowoczesne, choć nie pozbawione wad. A tą niewątpliwie jest procedura otwierania Sezamu, polegająca na wypełnieniu wniosku, przynoszeniu zaświadczeń o zatrudnieniu i dochodach itp. W BPH nie jest także łatwo uzyskać limit debetowy w koncie. Maksymalnie wynosi on 6-krotność miesięcznych wpływów. Jednak przez kilka miesięcy trzeba być wzorowym klientem. BPH pod względem zasad kredytowania posiadaczy kont nie odbiega bardzo od swojej konkurencji, która stosuje podobne procedury. Może czas już najwyższy, by największe banki detaliczne zaczęły stosować metody scoringowe. Tym bardziej że jest to najpopularniejsza w rozwiniętym finansowo świecie metoda oceny zdolności kredytowych.

Wiele kart płatniczych

Niewątpliwą zaletą konta w BPH jest dostęp do wielu kart płatniczych i to zarówno Visy, jak i Eurocard/MasterCard. Podstawowym plastikiem wydawanym do rachunku jest karta debetowa. Klienci mogą liczyć na złotową lub dewizową Visę. Posiadają one pakiet ubezpieczeniowy TU Compensa, chroniący właścicieli podczas zagranicznych podróży. Ubezpieczenie obejmuje koszty leczenia do wysokości 10 tys. dolarów i do tej samej kwoty następstwa nieszczęśliwych wypadków.

W przypadku utraty Visy, bank przejmuje odpowiedzialność za transakcje dokonane nią w momencie zgłoszenia tego faktu.

Klienci BPH mogą także liczyć na złotą lub normalną EC/MC. Te ostatnie mają odroczony na następny miesiąc termin płatności (typ charge). Limit wydatków jest przyznawany indywidualnie. Bank bierze pod uwagę średnią wpływów na konto z ostatnich trzech miesięcy. Jednak miesięczne wpływy muszą wynosić minimum tysiąc złotych. Także te karty posiadają ochronę TU Compensa — do 10 tys. dolarów dla plastików zwykłych i do 30 tys. dolarów dla złotych.

W ofercie BPH nie ma natomiast karty kredytowej, co nieco dziwi ponieważ bank ma już od dawna swoją stałą i wierną grupę klientów, również tych z dochodami powyżej średniej krajowej.

Beata Tomaszkiewicz

b.tomaszkiewicz@pb.pl tel. (22) 611-62-27

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sezam w BPH jest całkiem przyjazny