Czytasz dzięki

Shiller: inwestorzy od lat nie obawiali się tak krachu

opublikowano: 26-10-2020, 18:04

Noblista, prof. Robert Shiller uważa, że nadszedł czas, kiedy trzeba być szczególnie ostrożnym inwestując na rynku akcji.

- Kryzys spowodowany przez koronawirusa i listopadowe wybory spowodowały wzrost obaw dużego krachu do najwyższego poziomu od wielu lat – napisał Shiller w The New York Times. – Jednocześnie akcje są bardzo drogie. Ta chwiejna kombinacja nie oznacza, że krach nastąpi, ale sugeruje jego wysokie względne ryzyko. To czas, kiedy trzeba być ostrożnym – dodał.

Robert Shiller
Bloomberg

Shiller, ekonomiczny noblista z 2013 roku, opiera swoje ostrzeżenia na wskaźnikach zaufania na rynkach akcji, które zaczął opracowywać dekadę temu. Szczególnie ważny okazał się Crash Confidence Index. Shiller pyta inwestorów o to, jakie jest ich zdaniem prawdopodobieństwo katastrofalnego krachu w USA, podobnego jak w październiku 1929 roku, czy październiku 1987 roku, w perspektywie sześciu miesięcy. Amerykański ekonomista ujawnił, że „niedźwiedzie” odpowiedzi na to pytanie pokazują obecnie najniższe zaufanie jakie kiedykolwiek widział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane