Sieć 5G stanie się kręgosłupem gospodarki

Materiał przygotowany we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji
opublikowano: 05-09-2019, 22:00

Po parze, elektryczności i komputerach nadchodzi czwarta rewolucja przemysłowa.

Sztuczna inteligencja czy internet rzeczy to tylko czubek góry lodowej, która nie zaistnieje bez oceanu — ma nim być sieć 5G. Rozwój gospodarki 4.0, a co za tym idzie — zachowanie konkurencyjności polskiej gospodarki, nie będzie możliwy bez sieci 5G i włączenia się polskich firm w światowe, cyfrowe sieci produkcyjno-usługowe — tak można podsumować dyskusję „Autostrada komunikacyjna 5G podstawą przyszłości gospodarki europejskiej”, która pod patronatem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji odbyła się 3 września podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Uczestnicy dyskusji „Autostrada komunikacyjna 5G podstawą przyszłości gospodarki europejskiej” podczas ForumEkonomicznego w Krynicy zgodzili się, że rozwój gospodarki 4.0, a co za tym idzie — zachowanie konkurencyjności polskiej gospodarki, nie będzie możliwy bez sieci 5G i włączenia się polskich firm w światowe, cyfrowe sieci produkcyjno-usługowe.
Zobacz więcej

PRIORYTET:

Uczestnicy dyskusji „Autostrada komunikacyjna 5G podstawą przyszłości gospodarki europejskiej” podczas ForumEkonomicznego w Krynicy zgodzili się, że rozwój gospodarki 4.0, a co za tym idzie — zachowanie konkurencyjności polskiej gospodarki, nie będzie możliwy bez sieci 5G i włączenia się polskich firm w światowe, cyfrowe sieci produkcyjno-usługowe. [FOT. WM]

Do realizacji tego celu konieczne jest budowanie m.in. cyfrowych autostrad w postaci pętli sieci 5G wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych, łączących ponad granicami państw ważne centra gospodarki europejskiej. Z punktu widzenia polskich interesów kluczowe są propozycje stworzenia pętli bałtyckiej, łączącej Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, północną Polskę, północno-wschodnie Niemcy, Danię i Szwecję, oraz drugiej, łączącej południowe Niemcy, Czechy, południową Polskę, Słowację, Węgry i Austrię. Budowa nowoczesnej infrastruktury to wyzwanie, ale jak się okazuje, nie tylko z powodu kosztów. Na przeszkodzie stoją też restrykcyjne przepisy.

— Główną przeszkodą jest gęstość stacji bazowych — stwierdził Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

Wytłumaczył, że Polska ma jedną z najbardziej wyśrubowanych w Europie norm — wielokrotnie ostrzejszą od zalecanej przez WHO — dotyczących dopuszczalnego poziomu pola elektromagnetycznego. W opinii Marcina Cichego istotną sprawą, również niesprzyjającą rozwojowi sieci 5G w Polsce, jest niewielka wiedza na temat tego, jak infrastruktura 5G może być wykorzystywana, np. przez małe i średnie przedsiębiorstwa. W tej kwestii zgodził się z nim Neils Kalnins, dyrektor departamentu rozwoju i ochrony konsumenta łotewskiego odpowiednika UKE.

— Na Łotwie testowe sieci 5G od niedawna działają w dwóch miastach. Od strony technicznej wszystko funkcjonuje sprawnie. Głównym problemem, jaki dostrzegam, jest jednak brak modeli biznesowych wykorzystujących 5G — powiedział Neils Kalnins.

Jego zdaniem ta sytuacja powinna jednak szybko się zmieniać wraz z rozpowszechnianiem się sieci 5G w Europie i na świecie.

Uczestnicy dyskusji podkreślali też, że nie można pominąć edukacji społeczeństwa, która powinna rozwiewać mity narosłe wokół robotyzacji przemysłu, sztucznej inteligencji czy szkodliwości technologii 5G. Wszyscy uczestnicy tego procesu: społeczeństwo, biznes oraz władze państwowe i samorządowe, powinni dogłębnie rozumieć, jak ważna dla przyszłości ich wszystkich jest gospodarka 4.0, która bez sieci 5G nie rozkwitnie. Bez przekazania tej wiedzy obywatelom i bez uzyskania zainteresowania oraz wsparcia większości społeczeństwa Polska nie będzie mogła przejść sprawnie przez rozpoczynającysię proces transformacji gospodarczej. Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy dyskusji, sieć 5G stanie się kręgosłupem gospodarki, dlatego kluczowe i krytyczne jest to, jak zostanie wdrożona.

— Moim zdaniem istotne jest, jakie będą zasady związane z bezpieczeństwem sieci 5G, kto i jak będzie ją wdrażał, jak wszystkie te urządzenia będą się z sobą łączyły. Tym bardziej jest ważne, by w ramach tak dużego projektu było wielu dostawców, ale przede wszystkim, żeby ci dostawcy byli najlepsi w swojej dziedzinie. Jeśli chodzi o 5G, to zdecydowanym liderem jest Huawei, posiadający najwięcej patentów w tej dziedzinie i — dotychczas — najwięcej wdrożeń. Liczymy na to, że odegramy jedną z głównych ról we wprowadzaniu 5G w Polsce. Jeśli chodzi o współpracę z innymi podmiotami czy agendami rządowymi, to cały czas w sposób otwarty deklarujemy gotowość do rozmów, opracowania nowych standardów czy jakichkolwiek nowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa — zapewnił Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Pilną potrzebą jest też dostosowanie prawa do nowej sytuacji, aby małe i średnie przedsiębiorstwa mogły w pełni skorzystać z możliwości sieci 5G i rodzącej się gospodarki 4.0. Według uczestników dyskusji należy im stworzyć warunki prawne, techniczne i cyfrowe na poziomie krajowym i międzynarodowym, by niezależne od siebie firmy mogły współpracować ponad granicami, tak jak fabryki należące do jednego właściciela.

— Najtrudniej będzie zmodyfikować prawo. Usunięcie wszelkich barier będzie bolesne i długotrwałe. Najważniejsze, żeby już zacząć to robić, bo czas ucieka — podsumował Jarosław Tworóg, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu