Sieć wzrośnie do 50 aptek

Katarzyna Kozińska
09-01-2006, 00:00

Kanadyjczycy zamierzają w Polsce otworzyć jeszcze 37 aptek. Chcą na nie wydać ponad 55 mln zł. Coraz uważniej patrzą jednak na inne kraje.

W 2006 r. kanadyjski inwestor Super–Pharm chce uruchomić w Polsce 6–7 kolejnych aptek. Koszt przygotowania jednej placówki to średnio 500 tys. USD. Najbliższe otwarcie zaplanowano na marzec w Łodzi.

— W ubiegłym roku uruchomiliśmy sześć placówek: w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Toruniu i Katowicach. Mamy ich już 13. Planujemy, że do 2010 r. w Polsce będzie działać 50 naszych aptek. W otwarcie kolejnych 37 zamierzamy zainwestować ponad 55 mln zł — mówi Beata Szczytowska, dyrektor finansowy Super-Pharmu w Polsce.

Średnio w jednej aptece pracuje 30-40 osób. Każda placówka składa się z części aptecznej i drogeryjnej. Łącznie firma zatrudnia ponad 400 osób. Jej roczne obroty przekraczają 80 mln zł brutto. Dwa lata temu Leon Koffler, właściciel koncernu, zapowiedział w rozmowie z „PB”, że w 2010 r. przychody ze sprzedaży w Polsce sięgną 150 mln USD.

— Rocznie zwiększamy przychody średnio o 35 proc. Szukamy lokalizacji w centrach handlowych, w widocznych i ruchliwych punktach dużych miast, przy głównych ulicach. Liczymy, że w 2007 r. spółka osiągnie w Polsce pierwszy zysk — zapowiada Beata Szczytowska.

Polska to na razie jedyny europejski kraj, w którym działa kanadyjska sieć. Jednak wkrótce to się zmieni.

— Super-Pharm przygląda się rynkom Europy w poszukiwaniu nowych możliwości inwestycji. Na razie zainwestował w Azji i otworzył 50 placówek w Chinach — dodaje dyrektor.

Super-Pharm należy do rodziny Kofflerów. Sieć działa w Kanadzie, gdzie ma 900 aptek, oraz w Izraelu, w którym jest ich 130. Łącznie zatrudnia około 40 tys. osób.

W Polsce działa kilka sieci aptecznych. Największą, liczącą ponad 300 aptek, kontroluje giełdowa hurtownia leków PGF. Około 170 aptek ma grupa Orfe, też giełdowa hurtownia. Do kupienia jest 48 aptek prywatyzowanego Cefarmu Białystok. W grudniu pojawiły się także pogłoski o planowanej sprzedaży około 60 Euro-Aptek, należących do litewskiej firmy Vilniaus Prekyba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Sieć wzrośnie do 50 aptek