Siedem mitów, które ogołacają cię z pieniędzy

INWESTYCJE: Nawet doświadczeni inwestorzy nigdy nie są całkiem racjonalni.

Ulegają iluzjom tak jak każdy inny człowiek. Jeśli jednak się zrozumie, w jakie pułapki się wpada, łatwiej będzie ich unikać. Dlatego Cullen Roche, twórca portalu Pragmatic Capitalism, przygotował listę najbardziej szkodliwych mitów, którym ulegają inwestorzy indywidualni. Oto one.

FOT. BLOOMBERG
Zobacz więcej

FOT. BLOOMBERG

1 Ty też możesz być Warrenem Buffettem

Inwestor, którego mózg wzięliśmy pod lupę w piątkowym „PB”, zdobył taką renomę, że naśladować jego strategię chcą rzesze drobnych graczy. Niestety, aby to zrobić, nie wystarczy wyszukiwanie niedowartościowanych spółek. To, co robi słynny inwestor, to skomplikowana strategia, niemożliwa do powtórzenia przez inwestora indywidualnego.

2 Dostajesz to, za co płacisz

W finansach droższe wcale nie znaczy lepsze. Zwykle jest wręcz odwrotnie. Wszystko dlatego, że w długim terminie nawet niewielkie różnice w opłatach za zarządzanie przekładają się na znaczące różnice w stopach zwrotu. Inwestor, który wybiera „drogie” rozwiązania, w długim terminie niemal na pewno osiągnie obniżone zyski.

3 Skup się na fundamentach albo na technice

Nie istnieje jedynie słuszna metoda inwestowania. Warto mieć otwarty umysł i wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia.

4 Mit pasywnego inwestowania

Pasywna strategia wcale nie jest łatwa do wprowadzenia. Uciekając od opłat, lepiej też nie popaść w drugą skrajność — nadmierne uproszczenie portfela.

5 Rynek uczyni cię bogatym

Rynek rzadko jest tym, co czyni ludzi bogatymi. Większość najzamożniejszych dorobiło się swoich fortun dzięki biznesowi, a nie trafnemu zawieraniu transakcji. Rynek jednak może pomóc w przechowaniu bogactwa, bo chroni oszczędności przed inflacją.

6 Musisz pobić rynek

Dla większości inwestorów wybór jako celu bycia lepszym od rynku wcale nie jest zasadny, a bywa wręcz szkodliwy. Zamiast tego inwestorzy powinni skupić się na tym, by ich strategia odzwierciedlała cele finansowe, które sobie stawiają.

7 Najlepsza strategia to „kup i trzymaj”

Hołdowanie skrajnie długoterminowym strategiom może okazać się pułapką. W życiu człowieka kilkudziesięcioletni czy nawet kilkunastoletni horyzont praktycznie nie istnieje. Ludzie oszczędzają na mieszkanie, wychowanie dzieci czy emeryturę. Struktura portfela powinna to uwzględniać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Siedem mitów, które ogołacają cię z pieniędzy