Sierpień był słaby dla zarządzających

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 09-09-2010, 00:00

O zysk na akcjach nie było łatwo. Lepszą inwestycją były polskie i dolarowe obligacje oraz złoto.

Ranking "PB": Najlepszy fundusz dzięki rosnącym cenom złota zarobił 9,7 proc., najgorszy stracił 5,9 proc.

O zysk na akcjach nie było łatwo. Lepszą inwestycją były polskie i dolarowe obligacje oraz złoto.

Świetny lipiec rozbudził apetyty inwestorów. Sierpień przypomniał, że o zyski w tym roku nie będzie łatwo. Tylko niewiele ponad połowa polskich funduszy zakończyła miesiąc na plusie. Większość z nich jest mało popularna. Fundusze akcji polskich, które zajmują najwięcej miejsca w portfelach inwestorów znad Wisły, w większości przyniosły straty, a co gorsza, najczęściej przegrywały z indeksem.

Gorzej niż WIG

Najlepszym wynikiem w sierpniu może pochwalić się Superfund Goldfuture, którego klienci zyskali aż 9,7 proc. Ten fundusz ma jednak bardzo zmienne wyniki, dlatego zwycięzcą rankingu została Aviva Investors Nowoczesnych Technologii, którą zarządzają Maciej Chudzik i Rafał Janczyk. Zarządzający Aviva Investors na polskich akcjach zarobili 4,8 proc., podczas gdy WIG zakończył miesiąc spadkiem o 0,06 proc. Wynik nie jest przypadkowy, bo fundusze tego TFI były w czołówce niemal w każdej kategorii. Dobrą selekcją spółek, która pozwoliła wyjść na plus, pochwalić się mogą się jeszcze tylko zarządzający Fortisu, Legg Mason i Quercusa. Na drugim biegunie znalazł się Ryszard Rusak, którego Unikorona Akcji przyniosła 3,5 proc. straty, podobnie jak Allianz Akcji Plus Jerzego Kasprzaka. Dużo lepsze warunki mieli zarządzający funduszami skoncentrowanymi na małych i średnich spółkach (tzw. misie): mWIG40 zyskał 0,5 proc., a sWIG80 1 proc. Niewielu zarządzających potrafiło jednak to wykorzystać. Średnio misie wypadły na zero. Tylko zarządzający Avivy, Union Investment i KBC zarobili ponad 1 proc. Z nielicznymi wyjątkami zysków nie przyniosły fundusze inwestujące na zagranicznych giełdach.

Zyskowny dług

Dużo lepiej wypadły fundusze obligacji, szczególnie polskich. Średnio można było na nich zarobić 1,1 proc., ale najlepsi zarządzający potrafili wyciągnąć z papierów dłużnych o wiele więcej. Jarosław Kalinowski, zarządzający Allianz Obligacji, zarobił dla klientów aż 3,2 proc. Niewiele mniej Olaf Pietrzak, zarządzający Skarbiec Depozytowy, który od kilku miesięcy jest w świetnej formie. Przepisem na sukces w sierpniu były obligacje długoterminowe. Fatalnie spisali się zarządzający Opery i Amplico, którzy mimo świetnej koniunktury na rynku długu, byli na minusie.

Słabe mieszane

Kompletną klapą zakończył się miesiąc dla funduszy zrównoważonych. Akcyjna część portfela zepchnęła większość z nich pod wodę, średnio o 1,1 proc. Najgorzej wypadł Pioneer Zrównoważony, który przyniósł 2,5 proc. straty. Lepszym pomysłem było postawienie na fundusze stabilnego wzrostu. Tu przynajmniej większość zarządzających potrafiła przynieść zysk — średnio 0,2 proc. Najlepszy wynik osiągnęły Aviva Ochrony Kapitału, który dał zarobić 1,4 proc., i Arka Stabilnego Wzrostu — 1,2 proc. Z alokacją zupełnie nie poradzili sobie zarządzający Opery, których Opera Equilibrium. pl przyniosła aż 3,3 proc. straty.

Za oceanem różnie

Umocnienie dolara względem złotego o 2,6 proc. sprawiło, że znów błysnęły fundusze obligacji dolarowych. PKO zarobił 3,8 proc. Unidolar 3,6 proc., a Pioneer 3,3 proc. Tym bardziej zaskakuje potknięcie KBC Dolar, który przyniósł niemal 6 proc. straty. Korzystne zachowanie waluty nie pomogło funduszom inwestującym na Wall Street, które ze średnią -2,4 proc. okazały się najgorszą kategorią.

Fundusz miesiąca

Rafał Janczyk,

dyrektor ds. inwestycyjnych Aviva Investors TFI: WIG zakończył sierpień minimalnie niżej niż w lipcu. O zróżnicowaniu miesięcznych wyników funduszy akcyjnych zdecydował wyłącznie dobór spółek. Na dobry, sierpniowy wynik naszego subfunduszu wpływ miało przede wszystkim zaangażowanie w prawdziwą perełkę inwestycyjną, czyli City Interactive, producenta gier komputerowych. Cena tej spółki wzrosła w sierpniu o blisko 140 proc. Ponadto pomogła również relatywnie wysoka ekspozycja na kilka innych spółek z szeroko pojętych branż nowoczesnych technologii, których kursy akcji wzrosły w sierpniu o kilka lub kilkanaście procent, jak Oponeo, AB, Kapsch, Cinema City czy Radpol.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kategoria miesiąca

Złoto błyszczy, kurs idzie na rekord

Kruszce okazały się nie tylko szlachetne, ale i zyskowne.

Najlepszą inwestycją w sierpniu były fundusze inwestujące w metale szlachetne. Lider kategorii Superfund Goldfuture przyniósł inwestorom blisko 10 proc. zysku w miesiąc. Potrafił wykorzystać sprzyjającą sytuację na rynku surowców — złoto zdrożało o 5,6 proc., a srebro o 7,7 proc.

Dobry wynik w sierpniu pozwolił funduszowi Superfund TFI odrobić większość strat z ostatnich miesięcy — kto zainwestował w niego pół roku temu, zarobił ponad 10 proc. Ale to nic na tle rywali. DWS Gold w pół roku powiększył portfele inwestorów o blisko 19 proc., co daje mu miejsce w ścisłej czołówce polskich funduszy. W skali trzech miesięcy najlepiej radzi sobie Investor Gold, który przyniósł 2,5 proc. zysku.

Mimo że sierpniowa zwyżka zbliżała cenę złota do szczytów, to zarządzający nie radzą realizować zysków.

"Historyczne zachowanie cen metali szlachetnych wskazuje na wrzesień, jako najlepszy miesiąc dla wzrostu cen kruszcu. W związku z tym, tej jesieni powinniśmy zobaczyć nowe rekordy cenowe złota i srebra" — komentują zarządzający Investors TFI.

Według analityków ankietowanych przez Bloomberga w przyszłym roku cena złota ma wzrosnąć do 1,5 tys. USD za uncję, czyli o ponad 20 proc. powyżej obecnych wycen.

Zyski z surowców

Stopa zwrotu funduszy w proc.

Fundusz 1 msc 3 msc 6 msc Superfund Goldfuture 9,7% -0,2% 10,8%

DWS Gold 7,2% 0,2% 18,8%

Investor Gold 5,6% 2,5% 12,4%

Amplico Surowcowy 1,0% 4,7% -4,3%

WPADKA MIESIĄCA

Nietrafiona alokacja Opery

Aktywna polityka inwestycyjna Opery Universa-plus.pl odbiła się klientom czkawką.

Trzeba było mieć pecha, by sporo stracić na funduszach w sierpniu. Mieli go klienci Opery Universa-plus.pl, która zanotowała 5,5 proc. straty, co było najgorszym wynikiem wśród funduszy otwartych wycenianych w złotych. To fundusz, który stosuje politykę aktywnego zarządzania, polegającą na nielimitowanym przenoszeniu się od akcji do obligacji w zależności od oceny zarządzającego.

W sierpniu nos zarządzających się najwyraźniej popsuł. Świadczy o tym to, że niewiele lepsze wyniki miały inne fundusze tego TFI: Opera Za 3 Grosze straciła 4,6 proc., a Opera Universa.pl 3,1 proc. Były to najgorsze fundusze kategorii absolutnej stopy zwrotu. Zostały daleko w tyle za najlepszymi. Quercus Selektywny wypracował 1,2 proc., a Noble Global Return 0,8 proc. Sierpień nie był jednorazowym potknięciem zarządzających Operą Uniwersa-plus.pl. W trzy miesiące fundusz stracił 12,9 proc.

CO DALEJ

Co czeka GPW jesienią?

Sebastian Buczek,

prezes Quercus TFI

Po trwającej wiele miesięcy minihossie spodziewaliśmy się korekty. Wydawało się, że przyszła w maju i czerwcu, ale potem nastąpiło mocne odbicie w lipcu. Teraz czeka nas kilka miesięcy trendu bocznego, więc nie ma co oczekiwać silnych wzrostów. Rosnąć zaczniemy dopiero w grudniu, gdy inwestorzy zaczną obserwować zmiany i grać pod przyszłoroczne wyniki.

Maciej Bombol,

dyrektor inwestycyjny ING IM Polska

Wbrew powszechnym oczekiwaniom okres wakacyjny był niespokojny na warszawskim parkiecie i zapewne również taka będzie nadchodząca jesień. Przemawia za tym sytuacja za granicą, gdzie inwestorzy skupiają się na ryzyku wystąpienia drugiego dna recesji oraz ryzyku deflacji. Obawy te mogą nasilać się wraz z dalszym pogorszeniem danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych lub zakończeniem cyklicznego ożywienia w strefie euro. Wydaje się jednak, że spowolnienie światowej gospodarki zostało już w dużej części zdyskontowane przez rynek, czego efektem mogą być sierpniowe przeceny na warszawskiej giełdzie. Choć ryzyko wzrosło, nadal oczekujemy, że na bazie rosnących zysków spółek, silnych fundamentów polskiej gospodarki i zwiększonego zainteresowania zagranicznych inwestorów rynkami wschodzącymi warszawskie indeksy giełdowe wybiją się górą z obecnego trendu bocznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane