Silniejsza Grupa Kapitałowa PGE

Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Energetyczna
opublikowano: 30-09-2010, 15:27

Wspólny zliberalizowany rynek energii to przyszłość krajów należących do UE. Aby możliwe było konkurowanie z większymi podmiotami na rynku europejskim, niezbędna jest budowa w Polsce silnego koncernu.

Zobacz więcej

Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Energetyczna

Między innymi w tym celu zarząd PGE Polska Grupa Energetyczna, krajowego lidera sektora elektroenergetycznego, rozpoczął w 2009 r. konsolidację Grupy. 31 sierpnia 2010 r. miało miejsce formalno-prawne zakończenie największego tego typu programu modernizacyjnego w Polsce i jednego z największych w Europie.

Zgodnie z dyrektywami

Komisji Europejskiej już za kilka lat w Europie powstanie wewnętrzny rynek energii, oparty na wolnej konkurencji i skutecznych regulacjach. Sieć europejska będzie wówczas siecią wspólną. Wtedy też polscy klienci korzystający z zasady TPA (ang. Third Party Access) będą mogli kupować energię od firm z innych krajów. Dzięki integracji rynku energetycznego gospodarka europejska będzie bardziej konkurencyjna, przez co zapewni trwały wzrost gospodarczy i umożliwi swobodny handel. Jednak aby założenia Komisji Europejskiej zostały zrealizowane, nie wystarczy rozbudowa połączeń transgranicznych. Niezbędna jest przede wszystkim integracja rynków krajowych. Wiele państw i firm zdaje sobie sprawę z tych tendencji, dlatego prowadzi świadomą politykę w celu zbudowania silnego podmiotu zdolnego do konkurowania na regionalnym rynku energii. Silnie skoncentrowany jest rynek francuski, gdzie swoją działalność prowadzi grupa energetyczna EDF. Dzięki integracji spółek z francuskiego sektora elektroenergetycznego powstał koncern, który funkcjonuje dziś niemal na całym świecie, inwestując m.in. w takich krajach jak Anglia czy Polska. Z kolei w 2002 r. rząd czeski podjął decyzję o integracji czeskiego rynku elektroenergetycznego. W ten sposób powstała grupa CEZ. Jej celem jest zdobycie pozycji lidera na rynku energii elektrycznej w regionie Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej. Podobne ambicje co czeski CEZ ma również PGE Polska Grupa Energetyczna, której strategia zakłada m.in. działalność akwizycyjną w Europie Środkowo-Wschodniej. Zakończona 31 sierpnia 2010 r. konsolidacja Grupy Kapitałowej PGE jest pierwszym krokiem do realizacji celów PGE i umocnienia pozycji Polski na europejskim rynku energii elektrycznej.

Prace mające na celu pełną integrację Grupy prowadzone były niemalże od momentu utworzenia PGE w 2007 r. Wynikało to z konieczności wykluczenia wewnętrznej konkurencji oraz zapewnienia możliwości współpracy spółkom PGE w ramach wyspecjalizowanych obszarów działalności. W 2009 roku zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu prac nad formalną konsolidacją. Cel, jaki został wtedy określony dla działań konsolidacyjnych, to uzyskanie silnej pozycji rynkowej i finansowej zapewniającej m.in. dalszy rozwój Grupy.

Finalizując formalny proces konsolidacji, PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła funkcjonowanie w nowym modelu biznesowym i związanych z nim strukturach. Zgodnie z założeniami modelu w ramach Grupy Kapitałowej PGE utworzonych zostało 5 spółek zależnych od PGE Polska Grupa Energetyczna SA (tzw. Centrale Spółek Skonsolidowanych). Za działalność wydobywczo-wytwórczą odpowiadają: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA z siedzibą w Bełchatowie (w obszarze energetyka konwencjonalna); PGE Energia Odnawialna SA z siedzibą w Warszawie oraz PGE Energia Jądrowa SA Za działalność w zakresie dystrybucji energii elektrycznej odpowiada PGE Dystrybucja SA z siedzibą w Lublinie, a za sprzedaż detaliczną PGE Obrót SA z siedzibą w Rzeszowie. Samodzielne dotychczas spółki funkcjonujące w ramach poszczególnych obszarów uzyskały status oddziałów i zakładów podległych Centralom Spółek Skonsolidowanych. Działania w ramach obszaru energetyki jądrowej realizowane są poprzez spółki celowe. Za zarządzanie całą Grupą Kapitałową oraz integrację poszczególnych obszarów odpowiada Centrum Korporacyjne — PGE Polska Grupa Energetyczna SA z siedzibą w Warszawie.

Konsolidacja Grupy Kapitałowej PGE to obok debiutu giełdowego najważniejsze wydarzenie w jej historii. Jako zintegrowana, silniejsza Grupa możemy teraz czerpać więcej korzyści ze współpracy naszych spółek, a co za tym idzie — umacniać pozycję PGE na rynku krajowym, a w perspektywie najbliższych lat także europejskim. Wydobywając efekty synergii występujące w całej Grupie, będziemy w stanie efektywniej wykorzystywać zasoby, oferując klientom konkurencyjny produkt i najwyższej jakości obsługę. Dzięki połączeniu wszystkich ogniw, które składają się na łańcuch wartości naszej Grupy, od momentu wydobycia węgla po sprzedaż i dostarczenie energii do klienta końcowego, będziemy w stanie konsekwentnie zwiększać wartość naszej Grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Energetyczna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Energetyka / Silniejsza Grupa Kapitałowa PGE