Skanseny jak malowane za 13,6 mln

AR
opublikowano: 24-10-2017, 14:34
aktualizacja: 24-10-2017, 14:51

Na rewitalizację zabytków wsi samorząd Małopolski przeznaczył 13,6 mln zł. Sto cztery skanseny zyskają całkiem nowe oblicze.

– To właśnie w Małopolsce turyści mogą znaleźć jedno z największych w Polsce skupisk tego typu obiektów, a zainteresowanie zwiedzaniem muzeów na wolnym powietrzu jest coraz większe – także wśród zagranicznych turystów – mówi Leszek Zegzda z urzędu marszałkowskiego w Małopolsce, odpowiedzialny m.in. za dziedzictwo kulturowe.

W ramach projektu Skansenova, który właśnie ruszył w Małopolsce, skanseny (czyli muzea dziedzictwa kulturowego na wolnym powietrzu) zostaną odnowione. Powstaną w nich też nowe wystawy i sale edukacyjne. To pierwsze realizowane na tak dużą skalę przedsięwzięcie związane z konserwacją drewnianych zabytków wsi w regionie. Projekt ma na celu ich ochronę przed działaniem czasu.

Efekty prac remontowych rozpoczętych w wakacje – na które wydano do tej pory ponad 1,5 mln zł – widać już w dziewięciu skansenach objętych projektem. W sumie działania prowadzone będą w aż 104 zabytkowych obiektach, z czego kilkadziesiąt zostanie dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.Gruntowne renowacje przejdą kościoły, chałupy, stodoły i dzwonnice m.in w skansenach w Wygiełzowie, Siedzinie, Zubrzycach, Dobczycach, Zalipiu, w dworze w Dołędze, a także w Sądeckim Parku Etnograficznym.

Projekt realizowany jest dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020, które wynosi ponad 9,1 mln zł. Pozostałą kwotę – czyli prawie 4,5 mln zł – pokrywają środki województwa, małopolskich instytucji kultury oraz poszczególnych gmin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Skanseny jak malowane za 13,6 mln