Skarb już rządzi w górnictwie

Nadzór nad KW, JSW, KHW i Węglokoksem sprawuje resort skarbu. Brakuje decyzji o przeniesieniu pełnomocnika.

Od dziś obowiązuje nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, ekspresowo przegłosowana przez parlament pod koniec stycznia. Oznacza to, że m.in. od dziś nadzór właścicielski nad tym sektorem sprawuje Ministerstwo Skarbu Państwa. Nowych nadzorców ma zatem Kompania Węglowa (KW), Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW), Katowicki Holding Węglowy (KHW) i Węglokoks.

Władze Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu odpowiadają od dziś przed Włodzimierzem Karpińskim, ministrem skarbu.
Zobacz więcej

Władze Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu odpowiadają od dziś przed Włodzimierzem Karpińskim, ministrem skarbu. Marek Wiśniewski

Kompletu decyzji, jak to będzie formalnie zorganizowane, jeszcze nie ma. Nasze źródła potwierdzają, że w związku z przeniesieniem nadzoru pracę zmieni Wojciech Kowalczyk, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji węgla kamiennego, umocowany dziś w Ministerstwie Gospodarki, zostanie umocowany, nadal w randze pełnomocnika, w resorcie skarbu. Problem w tym, że do tego potrzebna jest decyzja rządu, a do wczorajszego wieczoru jej nie było. Rozmówcy wskazują też, że Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, nie podjął jeszcze decyzji co do tego, czy sprawami górnictwa zajmie się oddzielny departament, czy tylko zespół stworzony przez Wojciecha Kowalczyka.

W resorcie skarbu funkcjonuje już zresztą departament restrukturyzacji i pomocy publicznej, a w resorcie gospodarki — departament górnictwa, który nadal będzie się zajmował legislacją i sprawami geologicznymi. Wejście w życie nowelizacji oznacza też zielone światło dla realizacji planu naprawczego w Kompanii Węglowej. Dokument umożliwia przede wszystkim przekazanie pieniędzy z budżetu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której z kolei wniesionych zostanie kilka kopalń Kompanii. Nowela opisuje też pakiet osłon socjalnych, przysługujących górnikom, czyli m.in. urlopy górnicze.

Przeniesienie nadzoru oznacza też, że łatwiejsze może być skłonienie firm energetycznych do zaangażowania kapitałowego w ratowanie górnictwa. Sektory będą miały tych samych nadzorców. By energetyka podołała nowym zadaniom, skarb planuje przeprowadzić jej konsolidację (choć celem jest też umocnienie pozycji naszych firm na europejskim rynku energetycznym). Nieoficjalnie mówi się o połączeniu PGE z Energą i Tauronu z Eneą. Skarb sygnalizuje, że oficjalne plany konsolidacyjne ogłosi do końca tego tygodnia, choć pierwotnie zapowiadał, że zrobi to do końca stycznia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu