Skarbiec pracuje nad nową ofertą

opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Oferta detaliczna zostanie zmieniona. TFI unika jednak szczegółów. Czeka za to na transfer zarządzającego

165 mln zł odpłynęło w lipcu z funduszy detalicznych Skarbca TFI, główne tych o strategii absolutnej stopy zwrotu. To efekt odejścia w czerwcu grupy zarządzających, po tym jak na początku czerwca 2017 r. głównym akcjonariuszem Skarbca Holdingu (właściciela Skarbca TFI) stał się Murapol. W sierpniu Skarbiec pozyskał natomiast 114 mln zł netto.

— We wrześniu również notujemy napływy. Wydaje się, że to co miało wyjść z naszych funduszy, wyszło w lipcu — mówi Marek Rybiec, który jeszcze do końca tego miesiąca będzie prezesem Skarbca Holdingu i Skarbca TFI. Skarbiec TFI pozyskuje obecnie klientów wyłącznie do funduszy otwartych. Po zmianach kadrowych nowe emisje funduszy zamkniętych zostały wstrzymane.

— Gdy będziemy mogli z czystym sumieniem powiedzieć klientom, że ma kto tymi funduszami zarządzać, to z ofertami FIZ-ów wrócimy. Prawdopodobnie w IV kw. 2017 r. — zaznacza Ewa Radkowska- -Świętoń, od kilku dni wiceprezes Skarbca Holdingu, a od 1 października również prezes Skarbca TFI.

Sugestie nowości

Z początkiem października do zarządu Skarbca TFI dołączy Dariusz Lasek, który wraz z czteroosobowym zespołem będzie odpowiadał za inwestycje na rynku długu. Skarbiec szykuje jednak jeszcze jeden transfer. Chodzi o zarządzającego z rynku akcji. — Nie będziemy jeszcze opowiadać, kto do nas przyjdzie — ucina Ewa Radkowska-Świętoń. Należy oczekiwać, że — tak jak w innych TFI — w Skarbcu dojdzie do łączenia funduszy. TFI będzie też uruchamiać nowe.

— Te procesy będą przebiegać równolegle. Część oferty wymaga optymalizacji. Niektóre fundusze są dość podobne, w innych obszarach widzimy jednak miejsce, by zaproponować klientom coś więcej — zaznacza Ewa Radkowska- Świętoń. Przedstawiciele Skarbca nie odżegnują się od funduszy rynku nieruchomości (Murapol, właściciel towarzystwa, jest dużym deweloperem mieszkaniowym), ale podkreślają, że za wcześnie by mówić o szczegółach. Apelują też, by zachowywać odpowiednie proporcje.

— Stawiamy przede wszystkim na podstawowy kierunek naszego rozwoju. Podstawowym zakresem działalności jest zaś zarządzanie aktywami na rynku kapitałowym — podkreśla Bartosz Józefiak, od 1 października prezes Skarbca Holding i wiceprezes Skarbca TFI.

Marek Rybiec dodaje, że Skarbiec TFI ma już doświadczenie z funduszami rynku nieruchomości. Zarządza nimi Krzysztof Czerkas z siedmioosobowym zespołem. Po wejściu do Skarbca Murapolu został powołany do zarządu TFI.

Emerytalny znak zapytania

Istnieje możliwość, że wśród nowych produktów oferowanych przez Skarbiec TFI pojawią się fundusze dla przyszłych emerytów. Ewa Radkowska-Świętoń była poprzednio związana z Nationale-Nederlanden PTE. Podkreśla jednak, że kształt nowego systemu emerytalnego jest dość niejasny, zwłaszcza w kwestii przenoszenia aktywów miedzy funduszami i opłat.

Trudno więc gdybać o uruchamianiu pracowniczych programów kapitałowych. — Można sobie różne rzeczy zakładać, ale brak jakichkolwiek konkretów powoduje, że nie można stwierdzić czy ten segment rynku z biznesowego punktu widzenia jest atrakcyjny czy nie — mówi Ewa Radkowska-Świętoń.

Właściciel płaci dywidendę

Skarbiec TFI pozwala zarabiać nie tylko na inwestycjach w swoje fundusze, ale też na sobie samym. Akcje Skarbca Holdingu — właściciela TFI — są notowane na warszawskiej giełdzie. Spółka ma przesunięty rok obrotowy. Trwa on od 1 lipca do 30 czerwca. W zakończonym niedawno roku finansowym 2016/2017 wypracowała 32,5 mln zł skonsolidowanego zysku netto — o 150 proc. więcej niż rok wcześniej. Stało się to głównie za sprawą 17-krotnego wzrostu opłaty zmiennej za zarządzanie. Opłata stała wzrosła tylko o 4 proc., mimo 35-procentowego wzrostu aktywów w funduszach detalicznych — do 3,9 mld zł. WZA, które zdecyduje, co zrobić z zyskiem, zaplanowano na 10 października. Zarząd proponuje by na jedną akcję przypadło 2,62 zł dywidendy. W dwóch ostatnich latach było to ponad 3 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarbiec pracuje nad nową ofertą