Skarbiec wierzy w mobilny internet

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 29-03-2013, 00:00

Towarzystwo kierowane przez Marka Rybca uruchomiło fundusz, który inwestuje w akcje spółek z branży technologii mobilnych.

Smartfiz to nowość produktowa w ofercie Skarbca TFI. Fundusz ma zarabiać nawet kilkanaście procent rocznie na popularyzacji mobilnego internetu, smartfonów i tabletów.

— Mobilny internet jeszcze 5-6 lat temu był nowością i fanaberią. Dzisiaj transfer danych w sieciach komórkowych kilkukrotnie przekracza transfer głosu. Zmienia się też sposób korzystania z komputerów — coraz częściej dane nie są już przetrzymywane na dyskach komputerów osobistych, lecz w centrach danych — tłumaczy Adam Łukojć, zarządzający funduszami Skarbca TFI.

Zdaniem przedstawicieli towarzystwa, nadszedł dobry moment na kupno akcji przedsiębiorstw, które powinny zyskać na tych zmianach. Za rok lub dwa może się okazać, że kursy będą już w pełni uwzględniały potencjał związany z nowymi technologiami. Portfel Skarbca Smartfiz składa się obecnie z akcji 28 spółek notowanych w USA i Europie Zachodniej. Ryzyko walutowe jest zabezpieczane poprzez wykorzystanie terminowych transakcji walutowych FX swap, a różnica w stopach procentowych powoduje, że transakcje zabezpieczające poprawiają wynik funduszu niemal o 3 proc., co pokrywa dużą część kosztów zarządzania.

— Inwestujemy wyłącznie w spółki, które mają korzystać z rozwoju mobilnego internetu i na związanych z nim trendach: big data, cloud computing i popularyzacji grafiki 3D. Kupujemy tylko akcje. Statut nie dopuszcza inwestycji w obligacje. Do portfela wybraliśmy spółki posiadające technologie i kompetencje, które naszym zdaniem będą coraz cenniejsze. Nie interesują nas producenci sprzętu — dodaje Adam Łukojć.

Fundusz będzie istniał 5 lat. Pierwsza emisja certyfikatów, która zakończyła się pod koniec lutego, przyniosła 12 mln zl. Towarzystwo liczy jednak, że do końca tego roku uda się zebrać 50-100 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarbiec wierzy w mobilny internet