Sklejka: partner blisko

Paweł Mazur
04-01-2001, 00:00

Sklejka: partner blisko

Wejście amerykańskiej firmy Columbia Forest do Paged- -Sklejka Morąg Mazury powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2001 roku.

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy powinna wyjaśnić się sprawa przyszłości spółki Paged-Sklejka Morąg Mazury. Informacje o pozyskaniu przez mazurską firmę (wchodzącą w skład grupy warszawskiego Pagedu) inwestora strategicznego — amerykańskiego koncernu z branży drzewnej Columbia Forest — pojawiły się pod koniec 2000 r. Rozmowy jeszcze się nie zakończyły.

— Planujemy dwa scenariusze rozwoju tej firmy. Albo amerykański partner wejdzie do spółki kapitałowo poprzez objęcie najbliższej emisji akcji, albo też podpisana zostanie długofalowa umowa o współpracy, która spowoduje znaczne zwiększenie eksportu sklejki z Morąga na rynek amerykański — mówi Edmund Mzyk, prezes Pagedu.

Jeśli dojdzie do powiązania kapitałowego obu firm, to spółka już w tym roku podwoi produkcję sklejki do około 50 tys. m sześc.

Gdyby okazało się, że Columbia Forest nie zdecyduje się wejść kapitałowo do firmy (co wydaje się mało prawdopodobne), wówczas planowana emisja skierowana zostanie do inwestora finansowego. Zdaniem Edmunda Mzyka, jeśli do niej dojdzie to przyszły inwestor stanie się właścicielem mniejszościowego pakietu akcji.

W planach rozwojowych Sklejki jest też zwiększenie potencjału poprzez zakup przeznaczonych do prywatyzacji zakładów produkcyjnych w Piszu i Ełku. Na sfinalizowanie transakcji potrzeba będzie wyłożyć, zdaniem Edmunda Mzyka, 20-25 mln zł.

Paged jest właścicielem ponad 70 proc. walorów Sklejki. Jeżeli Paged odkupi od Skarbu Państwa przeznaczone do sprzedaży niemal 24 proc. akcji Sklejki (o co właśnie się stara) wówczas w ręku warszawskiej firmy znajdzie się około 95 proc. akcji mazurskiej spółki, która ma 20-25 proc. udział w krajowym rynku sklejki. Eksport tego asortymentu stanowi teraz do 60 proc. całkowitej produkcji firmy, a po wejściu Columbia Forest produkcja eksportowa ma wzrosnąć do ponad 70 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sklejka: partner blisko