Škoda gotowa ściąć cenę

opublikowano: 23-08-2017, 22:00

Czesi, którzy złożyli najlepszą ofertę na 213 tramwajów dla Warszawy, nie rezygnują, choć unieważniono przetarg. Są gotowi obniżyć cenę.

Zobacz więcej

Fot. Radek Jaworski-FORUM

„Jesteśmy gotowi do negocjacji z magistratem oraz firmą transportową na temat poprawienia naszej oferty cenowej tak, aby Warszawa mogła skorzystać z dotacji unijnych i otrzymać tramwaje jeszcze w ramach bieżącej perspektywy budżetowej” — deklaruje w opublikowanym wczoraj oświadczeniu Wojciech Grzonka, prezes Škody Polska, spółki zależnej Škody Transportation. To właśnie ten producent zwyciężył w wielkim przetargu na dostawę pojazdów dla polskiej stolicy. Tramwaje Warszawskie chciały w jego ramach kupić 123 pojazdy w zamówieniu podstawowym oraz 90 w opcjonalnym. Część z nich miała być dwu-, część jednokierunkowa. Problem w tym, że zaproponowana przez Czechów cena (nie była jedynym kryterium przetargowym) okazała się znacznie wyższa niż możliwości finansowe zamawiającego. Ten miał w budżecie na inwestycję 2,3 mld zł, a oferta Škody Transportation była o ponad 387 mln zł wyższa. Tylko dwie z pięciu przedłożonych w przetargu propozycji mieściło się w kosztorysie: 2,209 mld zł chciało konsorcjum firm Solaris i Stadler, zaś koreański Hyundai życzył sobie ok. 2,236 mld zł (ceny brutto). Oprócz tych dwóch podmiotów oraz czeskiego producenta w konkursie wzięły udział i przedłożyły własne propozycje jeszcze Alstom i Pesa. W tej sytuacji, choć wyłoniono zwycięzcę, przetarg unieważniono. Przedstawiciele niektórych producentów taboru, którzy przedłożyli oferty, ale przegrali, odwołali się do Krajowej Izby Odwoławczej. (KIO) — jak wynika z naszych informacji — otrzymała dotychczas dwa takie wnioski. Czesi liczą, że decyzja o unieważnieniu przetargu może być podważona, i zdecydowali się zwiększyć własne szanse na uzyskanie kontraktu. Stąd wczorajsze oświadczenie Škody Transportation.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer, Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu