Skok aż do 3,4 proc.

Kamil Zatoński
15-06-2004, 00:00

Te dane zaskoczyły wszystkich. Podwyżka stóp w czerwcu jest niemal pewna — uważają analitycy.

3,4-proc. inflacja w maju aż o 0,5 pkt proc. przekroczyła prognozy analityków.

— Z taką inflacją mamy murowaną podwyżkę stóp procentowych — uważa Mateusz Szczurek, ekonomista ING BSK.

Żywność i ropa

Najbardziej do wzrostu wskaźnika CPI (cen towarów i usług konsumpcyjnych) przyczyniły się wzrosty cen żywności o 4,7 proc., energii o 5 proc. i paliw o 5,6 proc. Duży wpływ na wskaźnik inflacji ma też wysoka dynamika gospodarki w I kwartale (wzrost PKB o 6,9 proc.).

— Warto zwrócić uwagę, że odbiła także inflacja netto, czyli bez cen żywności i paliw. Wzrost cen mieszkań, obuwia i innych produktów, których ceny nie są tak podatne na sezonowe wahania, pokazuje, że konsumenci wydają coraz więcej, a to oznacza, że trudno oczekiwać spadku inflacji, nawet jeśli ceny ropy poddały się korekcie, a dynamika cen żywności wyhamowała — uważa Katarzyna Budnik, analityk BRE Banku.

Nastroje stara się jednak studzić Marcin Mróz, ekonomista Societe Generale.

— Inflacja szokuje na pierwszy rzut oka. Jeśli jednak przyjrzeć się bliżej danym GUS, to łatwo dostrzec, że za skok w dużym stopniu odpowiada wzrost cen mieszkań, który łatwo wytłumaczyć chęcią uniknięcia płacenia wyższego VAT po 1 maja. Ci, którzy kupowali mieszkania, chcą je teraz urządzić, co stymuluje dalszy popyt. Jest to jednak efekt ograniczony do miesiąca, najwyżej dwóch — uspokaja Marcin Mróz.

Jego zdaniem, dane o inflacji powinny być jednak sygnałem ostrzegawczym.

— Jeżeli potwierdzą je jutrzejsze dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw, to podwyżka stóp będzie nieunikniona — uważa ekonomista.

Podobnego zdania jest Timothy Ash, ekonomista banku Bear Sterns w Londynie.

Presja jest silniejsza

Mirosław Pietrewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej, stwierdził, że na najbliższym posiedzeniu 29-30 czerwca rada musi poważnie zastanowić się nad presją inflacyjną. Analitycy spodziewają się podwyżki stóp o przynajmniej 25 pkt bazowych w czerwcu, a do końca roku o kolejne 50 pkt.

Stopy procentowe to cena pieniądza. Zależy od nich stopa oprocentowania kredytów dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Skok aż do 3,4 proc.