Słabe dane makro i wzrost cen ropy osłabiły europejskie giełdy

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 25-05-2005, 21:41

Środowe notowania przyniosły już drugą z rzędu przecenę na parkietach Starego Kontynentu. Wyprzedaż akcji wywołały niekorzystne dane makro i drożejąca ropa naftowa. Jednak skala przeceny była niewielka - na zamknięciu brytyjski FTSE potaniał o 0,22 proc., paryski CAC 40 spadł o 0,04 proc., a niemiecki DAX stracił 0,16 proc.

Środowe notowania przyniosły już drugą z rzędu przecenę na parkietach Starego Kontynentu. Wyprzedaż akcji wywołały niekorzystne dane makro i drożejąca ropa naftowa. Jednak skala przeceny była niewielka - na zamknięciu brytyjski FTSE potaniał o 0,22 proc., paryski CAC 40 spadł o 0,04 proc., a niemiecki DAX stracił 0,16 proc.

Inwestorów zaniepokoiły dane makroekonomiczne z Niemiec i Włoch. Niemiecki instytut Ifo podał, że jego indeks obrazujący nastroje w biznesie spadł nieoczekiwanie w maju do poziomu najniższego od 21 miesięcy. Po opublikowanym w poniedziałek indeksie ZEW to kolejny sygnał, że gospodarka strefy euro niebezpiecznie zwalnia. Potwierdzają to dane z Włoch, gdzie instytut Isae opublikował swój cykliczny wskaźnik obliczony na podstawie badania 4100 przedsiębiorstw, który spadł do poziomu 84,2 z 84,8.

Nastroje inwestorów pogorszyły dodatkowo doniesienia z rynku paliw, gdzie cena ropy naftowej przekroczyła poziom 50 dolarów za baryłkę. Przyczyną był niespodziewany spadek zapasów paliwowych, co spowodowało powrót obaw o wpływ wysokich kosztów energii na gospodarkę.

W efekcie podwyżki cen ropy wzrosły jednak koncerny paliwowe, co uchroniło indeksy przed głębszą przeceną. W górę poszły m.in.. akcje austriackiego koncernu OMV, który zyskał 5 proc. Znacznie mniejszą zwyżkę zanotowali liderzy rynku paliwowego: BP, Shell czy  Total.

Ponad 1,5 proc. zyskały akcje Norsk Hydro, norweskiej spółki paliwowo-aluminiowej.  Spółka rozpoczęła budowę fabryki rur we wschodnich Chinach.  Prawie 1,5 proc. zyskał Novartis. Koncern farmaceutyczny może sporo zarobić na nowym leku do oczu Lucentis.

W sektorze finansowym wyróżnił się francuski Societe Generale, który zanotował bardzo dobre wyniki kwartalne. Spółka osiągnęła świetne wyniki na transakcjach na rynku terminowym. Pozostałe sektory zdominowała niewielka przecena.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Słabe dane makro i wzrost cen ropy osłabiły europejskie giełdy