Słabe dane wymusiły korektę

Tadeusz Stasiuk
17-11-2004, 00:00

Spadki zdominowały wtorkowe notowania na amerykańskich giełdach. Impulsem dla korekty okazały się najnowsze dane makro i rozczarowujące wyniki kwartalne Wal-Martu.

Ceny producentów wzrosły w październiku o 1,7 proc. w porównaniu z wrześniem. To ich największy wzrost od ponad 14 lat. Ekonomiści prognozowali, że inflacja cen producentów sięgnie w ubiegłym miesiącu 0,6 proc. Inflacja bazowa cen producentów także okazała się wyższa niż oczekiwano. Wyniosła 0,3 proc., a oczekiwano 0,1 proc. Inwestorzy obawiają się, że może to skłonić Fed do większej podwyżki stóp procentowych w grudniu.

Zaskakująco słabe okazały się rezultaty Wal-Mart. Potentat wśród detalistów osiągnął w minionym kwartale przychody niższe niż prognozowali analitycy. Efektem tego była blisko 1,5-proc. przecena walorów. Przy okazji dostało się też walorom konkurenta — sieci Home Depot. Złość rynku była na tyle duża, że zdołała przebić znacznie lepsze od oczekiwań wyniki spółki. Największa amerykańska sieć sklepów z artykułami wyposażenia domów zakończyła kwartał wyższym zyskiem niż oczekiwano i podwyższyła prognozę jego wzrostu w przyszłym roku rozrachunkowym.

Pod dyktando sprzedających toczyły się też notowania na europejskich parkietach. Przecenę wywołała informacja o czwartym z rzędu miesięcznym spadku sprzedaży nowych samochodów. Znaczącą korektę odnotował Peugeot, którego sprzedaż spadła w październiku aż o 12 proc. Dobrą passę kontynuowała za to cześć spółek działających w branży telefonicznej. To rezultat komunikatu Vodafone, największego na świecie operatora komórkowego, który podwoił półroczną dywidendę. Dodatkowo brytyjski gigant zwiększył środki na buy back.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Słabe dane wymusiły korektę