Słabnący dolar wspiera złoto

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-01-2023, 07:22
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

We wtorkowy poranek drożeje złoto. Kruszec znalazł się ponownie w centrum zainteresowań inwestorów po tym jak pojawiające się sygnały zwolnienia tempa podwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych doprowadziły do osłabienia dolara, w którym ten szlachetny metal jest wyceniany.

Adobe Stock

Jak podaje Reuters, nad ranem złoto w transakcjach spot zyskiwało 0,2 proc. kształtując swoją wyceną na poziomie około 1935,69 USD za uncję. Z kolei kontrakty terminowe na złoto na giełdzie Comex drożały o 0,4 proc. do pułapu 1936,00 USD/u.

Tymczasem sam dolar traci względem koszyka walut. Przecena sięga około 0,2 proc.

Uwaga inwestorów koncentruje się na nadchodzących danych makro z amerykańskiej gospodarki. Chodzi przede wszystkim o czwartkowy raport o PKB. Według prognoz, wstępny odczyt ma pokazać, że w IV kwartale 2022 r. amerykańska gospodarka, największa na świecie rozwijała się w annualizowanym tempie 2,6 proc. co oznaczałoby spowolnienie wobec 3,2 proc. kwartał wcześniej.

Taki odczyt mógłby stanowić pretekst dla władz monetarnych do ograniczenia tempa i skali podwyżek stóp by gospodarka nie została nadmiernie zduszona.

Wszelkie oznaki słabszej gospodarki będą traktowane jako powód, dla którego Fed będzie mniej agresywnie zacieśniał politykę, a to może wspierać złoto – powiedział Matt Simpson, starszy analityk rynkowy w City Index. Podkreślił przy tym, że dane mogą pomóc złotu wznieść się powyżej 1960 USD, ale mogą okazać się za słabe by przebić się przez psychologiczny próg 2000 USD w pierwszej próbie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane