Czytasz dzięki

Słabnie wiara ekonomistów w cięcie stóp procentowych

Internet Securities
opublikowano: 27-09-2005, 13:28

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których dość nieoczekiwanie dla rynku wygrało Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ekonomiści są już mniej pewni obniżek stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) niż tydzień temu. Decyzję w sprawie stóp procentowych RPP ma ogłosić w środę.

Po niedzielnych wyborach parlamentarnych, w których dość nieoczekiwanie dla rynku wygrało Prawo i Sprawiedliwość (PiS), ekonomiści są już mniej pewni obniżek stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) niż tydzień temu. Decyzję w sprawie stóp procentowych RPP ma ogłosić w środę.

Z ubiegłotygodniowej ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 11 ekonomistów wynikało, że sześciu spodziewało się obniżki o 25 punktów bazowych w środę, zaś pozostałych pięciu uważało, że rada pozostawi stopy bez zmian. Teraz spośród tych sześciu ekonomistów zakładających obniżkę czterech zmieniło swoje przekonanie i uważa, że obniżki nie będzie.

„Niedziela zmieniła nasze prognozy. Stopy pozostaną bez zmian, a to z powodu niepewności politycznej co do utworzenia rządu, kwestii obsady resortu finansów, kwestii polityki gospodarczej i koalicji” – powiedział Arkadiusz Krześniak, ekonomista Deutsche Bank Polska.

Marek Zuber z IDM SA, który przewidywał obniżkę o 25 pb na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu rady, teraz uważa, że szanse na cięcie są już zdecydowanie mniejsze, choć nadal istnieją.

„Z punktu widzenia informacji, które mamy, nadal jest możliwa obniżka stóp, ale mamy PiS, który wygrał i rada może obawiać się tego, co PiS może wprowadzić, dlatego rada może zechcieć przeczekać” – powiedział Zuber.

„Gdyby wygrała Platforma Obywatelska, to rada obniżyłaby stopy o 25 pb, a jak wygrał PiS, to niby szanse są nadal, ale znacznie mniejsze” – dodał.

Większość inwestorów oczekiwała, że wygra postrzegana bardziej pro-rynkowo Platforma Obywatelska (PO) i w poniedziałek złoty nerwowym spadkiem zareagował na wygraną PiS. Dealerzy sądzą jednak, że rynek uspokoił się nieco, gdyż dostrzegł to, iż reformy gospodarcze tak czy inaczej będą prowadzone.

PiS ma w swoim programie gospodarczym mniej zdecydowane reformy podatkowe niż PO, i uważa też m.in. że należy zlikwidować RPP, a decyzję o stopach procentowych i polityce pieniężnej pozostawić w gestii prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Dariusz Winek, ekonomista BGŻ, który także oczekiwał wcześniej obniżki o 25 pb, sądzi, że od ubiegłego tygodnia zmieniły się przede wszystkim informacje z gospodarki.

Jego zdaniem, ubiegłotygodniowe dane makroekonomiczne, takie jak sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa, wskazują, że ożywienie gospodarcze jednak nadchodzi, a wynik wyborów może tylko pośrednio wpłynąć na decyzję rady poprzez osłabienie złotego.

Dodał, że przy bardzo mocnym złotym, który jest niebezpieczny dla eksporterów, RPP musiałaby się zdecydować na cięcia stóp, ale obecne poziomy 3,92-3,95 zł za euro nie powinny być radykalną przesłanką do obniżki stóp.

Zdaniem Winka, RPP będzie też w październiku miała zdecydowanie większy zakres informacji zarówno makro jak i politycznych.

„W październiku będzie znana większość wskaźników za wrzesień, czyli za cały kwartał i będzie można zrobić lepsze szacunki dotyczące PKB” – powiedział Winek.

„Jest też duże prawdopodobieństwo, że będą też znane przynajmniej w części podstawowej wyniki rozmów, dotyczących programu gospodarczego rządu i będzie po drugiej turze wyborów prezydenckich, więc zasób informacyjny do podejmowania decyzji w przyszłym miesiącu będzie o niebo większy niż jest teraz, więc wydaje się naturalne, żeby poczekać” – dodał.

Obecnie główna stopa referencyjna jest na poziomie 4,5%, a RPP obniżała stopy w tym roku pięciokrotnie – łącznie o 2 punkty proc.

Ekonomiści BRE Banku i ING Banku Śląskiego nadal przewidują obniżkę o 25 pb w środę, gdyż, mimo wyniku wyborów, nie zmieniły się fundamenty gospodarcze – niskie inwestycje, wciąż słaby wzrost gospodarczy i stabilnie niska inflacja, a jeśli złoty pozostanie stosunkowo silny i polityka nie będzie już miała na niego wpływu RPP nie będzie musiała się martwić polityką.(ISB) 

Barbara Woźniak

bas/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane