Unijny program ma zwiększyć atrakcyjność, jakość i prestiż szkół zawodowych w województwie śląskim oraz wspierać uczniów zawodowo. Będzie realizowany do sierpnia 2014 r., a jego koszt to ponad 72 mln zł.
W ramach programu uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach wyrównawczych, a także w certyfikowanych kursach, np. spawacza, operatora koparki, operatora wózków widłowych, tokarza, z rachunkowości, kas fiskalnych, grafiki komputerowej, obsługi programów księgowych, prawa jazdy kat. B, C, a także manicure i pedicure, barmańskim i kelnerskim oraz wizażu.
W roku szkolnym 2011/12 udział w nim wzięło około 4 tys. uczniów. W roku szkolnym 2012/13 zgłosiło się ich 6134.