Słodycze zaskakują rynek

Marek Druś
opublikowano: 02-10-2001, 00:00

Słodycze zaskakują rynek

Mówiąc trochę przewrotnie, ubiegły tydzień był słodko-gorzki dla przedstawicieli branży cukierniczej. Oczekiwana przez rynek fuzja Mieszka i Jutrzenki, którą większość analityków oceniała pozytywnie, nie doszła do skutku. Wpierw jednak, giełdowi inwestorzy pozytywnie oceniali połączenie obu spółek. Papiery Jutrzenki zyskały 4,6 proc. wartości od początku września do dnia, gdy okazało się, że połączenie z Mieszkiem nie dojdzie do skutku. Momentami wzrost wartości papierów Jutrzenki sięgał 6,6 proc.

Znacznie większy zysk w związku z mającym nastąpić połączeniem spółek notowały w tym samym czasie udziały Mieszka. Od początku września do końca ubiegłego tygodnia zdrożały one niemal 22 proc. Duży udział miały w tym jednak informacje z początku zeszłego tygodnia o możliwości przejęcia spółki przez Elite Poland.

Potem nastąpiło fiasko rozmów o fuzji, akcje Jutrzenki lekko straciły. Inaczej stało się w przypadku Mieszka. Akcje spółki zakończyły tydzień kolejnym wzrostem kursu. W poniedziałek sytuacja ponownie uległa zmianie. Okazało się, że dotychczasowi posiadacze postanowili sprzedać pakiet ponad 50 proc. udziałów Mieszka. Nabywcą ma być Elite Poland. Pojawiły się już głosy, że Elite może być zainteresowane wycofaniem spółki z giełdy. Oznacza to, że musiałby ogłosić wezwanie. Jeśli tak, to cena papierów w wezwaniu, o której się mówi, powinna sięgać powyżej 13 zł kursu debiutu papierów spółki na rynku publicznym cztery lata temu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Słodycze zaskakują rynek