Słowacja ma w UE głosować przeciwko zakazowi samochodów spalinowych

  • PAP
opublikowano: 18-05-2023, 15:11
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Słowacki parlament zobowiązał w czwartek rząd, aby ministrowie w ramach Unii Europejskiej głosowali przeciwko inicjatywom związanym z zakazem dla samochodów z silnikami spalinowymi, dopóki nie zostanie udowodnione jednoznacznie, że takie regulacje są korzystne dla środowiska.

Adobe Stock

Rezolucja parlamentu najprawdopodobniej będzie mieć zastosowanie do stanowiska Bratysławy w sprawie wprowadzenia normy emisji spalin Euro 7 dla pojazdów silnikowych, co zdaniem ekspertów będzie oznaczać koniec produkcji niedrogich, małych samochodów, przewidują słowackie media.

Państwa członkowskie UE zatwierdziły już pod koniec marca przepisy mające na celu zakończenie sprzedaży samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi do 2035 roku.

Uchwalona w piątek przez słowackich posłów rezolucja jest łagodniejsza niż pierwotny wniosek komisji do spraw europejskich, która przewidywała, że kraj sprzeciwi się wprowadzeniu zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi bez żadnych wyjątków.

Słowacja od kilku lat utrzymuje pozycję największego producenta samochodów na świecie w przeliczeniu na liczbę ludności. Przemysł motoryzacyjny jest głównym motorem gospodarki kraju. Kia, Jaguar Land Rover, Stellantis (Fiat, Chrysler i francuska grupa PSA) oraz Volkswagen mają swoje fabryki na Słowacji. Dołączy do nich Volvo, które latem ubiegłego roku ogłosiło, że zbuduje fabrykę samochodów elektrycznych we wschodniej Słowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane