Słubice biją inwestycyjny rekord

opublikowano: 02-10-2016, 22:00

Przygraniczne miasto za 68,5 mln zł uporządkuje gospodarkę wodno-ściekową. To jego największe przedsięwzięcie po wojnie.

— Sieć kanalizacyjna jest już bardzo przestarzała. Od powojnia nie było tak gruntownej modernizacji. Poza tym nasze miasto leży w sąsiedztwie Odry i woda gruntowa często dostaje się do miejskiej kanalizacji, wybija ze studzienek, przedostaje się do oczyszczalni — podkreśla Tomasz Ciszewicz, burmistrz Słubic. Największa inwestycja w powojennej historii miasta obejmie renowację sieci kanalizacyjnej, modernizację dwudziestoletniej oczyszczalni ścieków, przebudowę ponad 21 km kanalizacji sanitarnej w 45 ulicach oraz rurociąg przesyłowy do oczyszczalni.Powstanie też 670 przyłączy i 502 studnie kanalizacyjne, a 10 przepompowni ścieków zyska system monitoringu i zdalnego sterowania, powstanie też pięć studni kanalizacyjnych z systemem informowania o przepełnieniu kanałów. Przebudowane ma zostać 9,1 km sieci wodociągowej — w tym 74 hydrantów i 188 zasuw (na 24 ulicach). Powstanie 10 komór z urządzeniami do monitoringu przepływu i ciśnienia w sieci.

Słubice z lotu ptaka
Willi Wallroth [CC0], via Wikimedia Commons

— Do tej inwestycji, która będzie kosztowała 68,5 mln zł, przygotowywaliśmy się dwa lata. Pozyskaliśmy 35,1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ocenialiśmy, jakie technologie najlepiej się u nas sprawdzą, a zależało nam na tym, aby były to nowoczesne rozwiązania. Realizację inwestycji zaczniemy w 2017 r., a tworzenie nowej sieci kanalizacyjneji renowacja przyłączy zakończą się w 2019 r. Wtedy też będziemy testowali skuteczność zastosowanych rozwiązań, a w 2020 r. planujemy zakończyć i rozliczyć inwestycję — mówi Tomasz Ciszewicz.

Słubice wprowadzą też system informacji przestrzennej (GIS), rozszerzony o tzw. e-usługi, dzięki czemu będzie można informować mieszkańców o awariach i wyłączeniach przez SMS, a przez internet zgłaszać awarie i obsługiwać płatności. Burmistrz podkreśla, że chce, aby inwestycja była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców. — Oczywiście nie wszystko uda się zorganizować w sposób nieodczuwalny, ale część wykorzystanych technologii pozwoli ograniczyć uciążliwość prac. Na przykład na 21,5 km linii kanalizacji sanitarnej 20 km powstanie metodą bezwykopową — informuje Tomasz Ciszewicz. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane