Słupsk chce być e - miastem

Marcin Złoch
14-07-2004, 00:00

Słupsk ma wybudować sieć umożliwiającą internetowy dostęp do miejskich instytucji.

Z inicjatywy firmy Cisco Systems, we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej, uruchomiony został projekt, w którego rezultacie Słupsk za rok ma stać się pierwszym polskim e-miastem, czyli takim, w którym najważniejsze dla mieszkańców sprawy będzie można załatwić przez internet. Cisco przeznaczy na realizację projektu 2 mln dolarów, które będą wykorzystane na wyposażenie w infrastrukturę sieciową oraz opłacenie konsultantów zespołu projektowego. Współfinansowania części projektu podjęła się Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Urząd Miasta Słupska, który dołożył pół miliona USD.

— Słupsk wybrano jako miasto, które — podobnie jak wiele innych miejscowości w Polsce — nie posiada wystarczająco rozwiniętego systemu telekomunikacyjnego. Niedoinwestowanie infrastruktury było do tej pory czynnikiem ograniczającym dynamikę rozwoju gospodarczego miasta — informuje Maciej Kobyliński, prezydent Słupska.

Wszyscy w jednym

Strategiczni partnerzy projektu to, oprócz władz Słupska i firmy Cisco, Fundacja Edukacji Ekonomicznej, będąca operatorem grantu, oraz ComArch — integrator grantu Cisco, dokonujący we współpracy z podwykonawcą, firmą WMC NET CST, zakupów sprzętu i jego instalacji. Nad realizacją projektu czuwa powołany przez prezydenta Słupska Zespół Zadaniowy. W ramach projektu Cisco planuje się stworzenie kompletnej miejskiej sieci szerokopasmowej oraz teleinformatyczną integrację wszystkich służb miejskich, edukacji, służby zdrowia i biznesu.

— Powstanie miejska sieć ethernetowa, do której zostaną przyłączone placówki oświatowe, urząd miasta i instytucje użyteczności publicznej, m.in. szpitale. Dwie szkoły średnie i dwie wyższe zostaną wyposażone w sieci bezprzewodowe. Powstanie też kilka kiosków internetowych, podłączonych do sieci miejskiej, z których będą mogli korzystać mieszkańcy miasta — informuje Dariusz Chwiejczak, dyrektor generalny Cisco Systems Poland.

W perspektywie

Słupski program jest częścią szerszej inicjatywy Cisco Systems. Równolegle realizowanym etapem jest konkurs, a w nim wyłoniona zostanie gmina, w której powstanie infrastruktura szerokopasmowa. Wybranych zostanie także pięć innych gmin, które otrzymają „pakiety startowe”. W ich skład wejdą wybrane usługi z pakietu wdrożonego w Słupsku i zwycięskiej gminie, a także szkolenia i edukacja. Projekt koordynowany jest przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności wraz z Fundacją Wspomagania Wsi.

— Słupski projekt to część szerszej inicjatywy. W tym roku wybrane gminy otrzymają podstawowy sprzęt i fachowe doradztwo niezbędne do stworzenia funkcjonującego e-społeczeństwa — zapowiada Dariusz Chwiejczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Słupsk chce być e - miastem