Czytasz dzięki

Smartfon na celowniku

MK
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Cyberprzestępcy przerzucili się z komputerów PC na urządzenia mobilne.

Ekosystem złośliwego oprogramowania na Androida zaczyna przypominać ten, który otacza Windows, z wyspecjalizowanymi dostawcami świadczącymi usługi na rzecz grup przestępczych — wynika z najnowszego raportu firmy F-Secure, która specjalizuje się w bezpieczeństwie IT, głównie zaś w ochronie urządzeń internetowych i telefonów komórkowych. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2012 r. w pierwszych trzech miesiącach tego roku odnotowano prawie 50-procentowy wzrost liczby szkodliwych aplikacji i wirusów atakujących systemy operacyjne smartfonów (ze 100 do 149). W 92 proc. przypadków złośliwe oprogramowanie uderzało w Androida. Powody do niepokoju mają także użytkownicy Symbiana — w pierwszym kwartale 2013 r. odkryto 13 nowych rodzin i wariantów wirusów na tę platformę, co stanowiło 8,7 proc. wszystkich wykrytych zagrożeń mobilnych.

Zobacz więcej

REGUŁY: Przedsiębiorstwa powinny określić zasady polityki BYOD. Dzięki nim możliwe jest zarówno określenie preferowanego urządzenia, jak i zakresu wykorzystania go w sferze biznesowej — mówi Monika Karpińska, menedżer w Citrix Systems Poland. [FOT. ACR]

— Analitycy zwracają uwagę na znaczący wzrost liczby mobilnych programów złośliwych i przewidują, że tendencja ta wzmocni się w przyszłym roku. Dotychczas większość takich aplikacji tworzono do przeprowadzania ataków na komputery PC. Proporcje będą się jednak zmieniały — komentuje Mariusz Rzepka, dyrektor regionalny Fortinetu na Polskę, Ukrainę i Białoruś. Ofiarą cyberprzestępców stają się zarówno użytkownicy prywatni, jak i przedsiębiorstwa.Zwłaszcza że urządzenia mobilne, również prywatne, coraz częściej wykorzystuje się do celów służbowych. Zjawisko to nazywa się konsumeryzacją IT lub BYOD (bring your own device). Jeśli wierzyć badaniu przeprowadzonemu przez PBI, ponad 85 proc. menedżerów używa smartfonów. Przechowują w nich ważne informacje dotyczące przedsiębiorstwa, klientów czy sprzedaży.

— Działy IT dostrzegają komplikacje, które mogą wynikać z dostępu pracowników do firmowej sieci poprzez ich własne tablety czy smartfony. Przedsiębiorstwa powinny zatem określić zasady polityki BYOD. Dzięki nim możliwe jest zarówno określenie preferowanego urządzenia, jak i zakresu wykorzystania go w sferze biznesowej — mówi Monika Karpińska, menedżer w Citrix Systems Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane