Smartfon uchroni cię przed katarem

Ryzyko zachorowania da się ocenić z dużą dokładnością dzięki danym gromadzonym przez smartfony

Ryzyko zachorowania na grypę studenta, poruszającego się po kampusie uczelni, da się ocenić z dużą dokładnością dzięki danym gromadzonym przez smartfony — twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Duke’a i Uniwersytetu Karoliny Północnej w USA. Byli w stanie wyliczyć prawdopodobieństwo złapania kataru i kaszlu u każdego studenta, który brał udział w międzyuczelnianym eksperymencie.

Umożliwiły im to nowe metody analizy indywidualnych danych dotyczących zdrowia i stylu życia, które były na bieżąco dostarczane do akademickiego laboratorium statystycznego przez powszechnie stosowane aplikacje w smartfonach. W praktyce lekarze mogliby wykorzystywać takie analizy, żeby wypisać studentowi zwolnienie, zanim jeszcze zachoruje na grypę. W eksperymencie wzięło udział około 100 adeptów różnych wydziałów Uniwersytetu Michigan.

Przez 10 tygodni podczas sezonu grypowego studenci spędzający większość czasu na uczelnianym kampusie, używali smartfonów z oprogramowaniem Google Android, Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Dzięki technologiom zintegrowanym z telefonem, noszonym zawsze w kieszeni lub w torbie, naukowcy śledzili każdy ruch studenta oraz jego kontakty. Studenci co tydzień wypełniali także ankiety dotyczące objawów grypy — takie jak gorączka, kichanie, bóle głowy czy katar.

Na tej podstawie można było stwierdzić, którzy z nich chorowali na nią. Wniosek z badania był oczywisty. Ci, którzy mieli kontakt z osobami chorującymi na grypę, sami potem na nią chorowali.

— Smartfony oraz technologie wearables, stworzone z myślą o monitorowaniu zdrowia i postępów w uprawianiu sportów, pozwalają na bieżąco analizować informacje, takie jak puls, ciśnienie krwi, poziom aktywności czy liczba interakcji społecznych ich użytkownika, w sposób dokładniejszy, niż kiedykolwiek było to możliwe — skomentowała Katherine Heller, jedna z autorek badania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Smartfon uchroni cię przed katarem