Smirnoff przynosi duże zyski Diageo

Bloomberg, Magda Kozmana
opublikowano: 2001-09-07 00:00

Smirnoff przynosi duże zyski Diageo

Diageo, największy koncern alkoholowy na świecie, zwiększył roczny zysk netto o 14 proc. dzięki dobrej sprzedaży wódki Smirnoff. Ten fakt zrównoważył słabe wyniki należącej do tego koncernu sieci Burger King. Zysk po opodatkowaniu, ale przed odpisaniem jednorazowych przychodów wyniósł od lipca 2000 do końca czerwca 1,45 mld GBP (8,7 mld zł). Sprzedaż skoczyła o 5 proc. — do 12,8 mld GBP (76,8 mld zł).

Diageo koncentruje się na ośmiu głównych markach, z których najlepiej wypadł Smirnoff. W ciągu roku sprzedaż tej wódki wzrosła o 52 proc., Malibu sprzedano o 21 proc. więcej niż przed rokiem, a Guinnessa — o 6 proc.

Diageo wciąż czeka na zgodę władz amerykańskich w sprawie przejęcia części spirytusowej Seagram. Wtedy spółka będzie w sta- nie osiągnąć wyraźne postępy — poinformowali jej przedstawiciele.