Socha: Większe wpływy z dywidendy w 2005 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-05-2005, 18:46

W 2005 roku Skarb Państwa otrzyma ok. 2 mld zł z dywidendy, zamiast planowanych 500 mln zł. Dochody zdywidendy pomogą uzyskać zaplanowane na 5,7 mld zł wpływy z prywatyzacji w 2005 roku - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister skarbu Jacek Socha.

W 2005 roku Skarb Państwa otrzyma ok. 2 mld zł z dywidendy, zamiast planowanych 500 mln zł. Dochody zdywidendy pomogą uzyskać zaplanowane na 5,7 mld zł wpływy z prywatyzacji w 2005 roku - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej minister skarbu Jacek Socha.

    Socha podsumował działania ministerstwa skarbu podczas roku pracy rządu Marka Belki.

    "Jest projekcja, która wypełnia nasze zobowiązania (...) Negocjujemy sprzedaż kilku końcówek (pakietów mniejszościowych SP - PAP). Kończymy (sprzedaż akcji - PAP) Polmos Białystok, spodziewamy się ok. 1 mld zł" - powiedział po konferencji dziennikarzom Socha.

    Minister wskazał na problemy z tzw. resztówkami, czyli mniejszościowymi pakietami posiadanymi przez Skarb Państwa. Poinformował, że oferty odkupienia tych akcji wysłano do 291 inwestorów, z czego większość nie jest zainteresowana transakcją.

    Do 12 maja wpływy z prywatyzacji wyniosły 815,8 mln zł.

    Część zwiększonych wpływów z dywidendy ma pochodzić m.in. z PZU. Resort skarbu chce, by spółka przeznaczyła na dywidendę od 40-50 proc. zysku netto.  

    Socha poinformował też, że po piętnastu latach prywatyzacji w Polsce pozostało ponad 1,5 tys. z 8,5 tys. przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa oraz kilkaset przedsiębiorstw państwowych w nadzorze wojewodów. Podczas swojej pracy w resorcie skarbu, Socha doprowadził do zawarcia ok. 100 transakcji.

    Socha przeprowadził też 7 ofert publicznych prywatyzowanych firm. Jego zdaniem, prywatyzacja przez giełdę "to polska racja stanu", także z tego powodu, że otwarte fundusze emerytalne (OFE) potrzebują na giełdzie dużych firm, w które mogłyby inwestować.

    Socha podkreślił, że resort przygotował akty prawne regulujące politykę Skarbu Państw wobec posiadanych firm, w tym zasady wypłat dywidendy i nadzoru właścicielskiego.

    Ustawa o prokuratorii generalnej, która ma reprezentować interesy Skarbu Państwa jest w Sejmie, w drugim czytaniu jest projekt ustawy o tzw. "złotym wecie", które ma resort posiadać w spółkach szczególnie istotnych, po pierwszym czytaniu jest też projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

    Socha poinformował, że resort skarbu przygotowuje materiały dotyczące polityki własnościowej w stosunku do sektora energetycznego, który ma być w całości sprywatyzowany w następnych latach. Materiały mają uwzględniać możliwość łączenia się wytwórców z dystrybutorami.

    Minister dodał, że w czwartek podpisał prospekt emisyjny Elektrowni Kozienice. Resort skarbu analizuje też obecnie możliwość dokapitalizowania Kompanii Węglowej. Rząd wkrótce ma otrzymać stosowne wnioski w tej sprawie.

    Poinformował też, że lipcu doradca prywatyzacyjny powinien przedstawić materiały dotyczące prywatyzacji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW).

    Odnosząc się do sporu akcjonariuszy PZU - resortu skarbu i Eureko - Socha przypomniał, że nie mógł podpisać ugody z Eureko w sprawie PZU, ponieważ jej warunki były niemożliwe do zrealizowania.  Zakładały m.in. przeprowadzenie publicznej oferty PZU do końca czerwca 2005 r

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane