Solar nie był jedyny

GN
opublikowano: 20-11-2012, 00:00

Arcus

Podobny przypadek z niedotrzymaniem prognoz zawartych w prospekcie dotyczył Arcusa, specjalizującego się w systemach zarządzania dokumentami i korespondencją. Spółka debiutowała we wrześniu 2007 r. Oferującym był DM Polonia Net (obecnie Noble Securities). W prospekcie spółka podała prognozy, które zakładały 7,5 mln zł zysk netto i 104,4 mln zł przychodów w 2011 r. Jednak wkrótce po zatwierdzeniu prospektu Arcus opublikował półroczne wyniki, pokazując duże straty. Dopiero wówczas skorygował prognozy. Giełda wszczęła postępowanie wobec spółki o zamieszczanie nieprawdziwych danych o sytuacji finansowej. Sprawa trafiła też do sądu, ale ten nie dopatrzył się przestępstwa.

Aplisens

Pod koniec maja 2009 r. na giełdzie debiutował Aplisens wprowadzany przez DM Navigator. W prospekcie emisyjnym spółka, która specjalizuje się w produkcji aparatury kontrolno-pomiarowej, podała prognozy finansowe. Zakładały one 61,62 mln zł przychodów i 11,08 mln zł zysku netto.

W sierpniu, przed publikacją półrocznych wyników, spółka skorygowała prognozy do 48 mln zł i 7,1 mln zł. Ostatecznie zakończyła trudny 2009 r. 45,15 mln zł przychodów i 7 mln zł zysku. Wyniki były słabsze niż w 2008 r.

Gant

Inny przypadek dotyczy deweloperskiego Ganta, który przydzielił inwestorom emisję obligacji wartych 22 mln zł. Dwa dni później spółka opublikowała półroczne wyniki, w których pokazała blisko 6 mln zł straty netto, co wynikało z ujemnego przeszacowania aktywów. Kurs zanurkował

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu