Solbet postawił na moce

ANP
opublikowano: 04-01-2008, 00:00

W tegorocznych planach producenta betonu komórkowego jest zwiększenie mocy i eksportu. Akwizycje muszą poczekać.

W tegorocznych planach producenta betonu komórkowego jest zwiększenie mocy i eksportu. Akwizycje muszą poczekać.

Solbet z Solca Kujawskiego kończy zeszłoroczne inwestycje, na które przeznaczył 30 mln zł. Chodzi o rozbudowę dwóch zakładów betonu komórkowego w podsiedleckim Podnieśnie i w Lubartowie. Dzięki inwestycjom moce wzrosną łącznie o blisko 400 tys. m sześc. betonu rocznie — do 2,1 mln m sześc.

— Planujemy też rozpoczęcie w czerwcu rozbudowy zakładu w Głogowie Małopolskim. Moce zwiększą się o blisko 35 proc., czyli około 80 tys. m sześc. betonu rocznie. Wydamy na to 6 mln zł — mówi Łukasz Małecki, wiceprezes Solbetu.

Wykorzystanie takich mocy pozwoliłoby spółce zwiększyć udział w rynku do 30 proc. Obecnie według jej szacunków udział ten sięga 27 proc.

Ostatnio Solbet przymierzał się do sporej akwizycji w Rosji. Przejęcie planowano na ten rok.

— Na razie musimy odłożyć akwizycje. Cena za rosyjską fabrykę, którą chcieliśmy kupić, okazała się za wysoka. Nie prowadzimy rozmów, ale obserwujemy rynek — wyjaśnia Łukasz Małecki.

Solbet zamierza natomiast położyć większy nacisk na eksport do obwodu kaliningradzkiego i na Ukrainę.

— Koniunktura na zachodzie Europy przygasła, dlatego środek ciężkości przesuwamy na wschód. W 2007 r. tylko na Ukrainę i do Kaliningradu eksport produkcji wyniósł 10 proc. W tym roku ten udział zwiększymy o 2-3 proc. — mówi wiceprezes.

W tym roku obroty grupy mają wynieść 340-350 mln zł. Poprzedni rok zamknęła obrotami rzędu 315 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu