Solino z Grupy Orlen oddało do użytku stację poboru wody

opublikowano: 04-01-2018, 22:00

Stacja poboru wody z Noteci w Inowrocławiu to najważniejsza w 2017 r. inwestycja spółki Solino z Grupy Orlen.

Zapewnia możliwość przechowywania zapasów interwencyjnych w kawernach solnych zgodnie z wymaganiami znowelizowanej ustawy o zapasach obowiązkowych. Nowe ujęcie wraz z pompownią pozwoli spółce na zwiększenie ilości wody przesyłanej do Podziemnego Magazynu Ropy i Paliw Góra”. Zapasy ropy i paliw przechowuje się tam w podziemnych kawernach — wyeksploatowanych komorach solnych na terenie kopalni soli. Do ich wytłoczenia używa się solanki, która wypycha ropę naftową i paliwa na powierzchnię. Inwestycja poprawi funkcjonalność magazynu, pozwalając na podawanie wody do produkcji solanki z wydajnością 1400 m³/h. Dzięki temu magazyny spełniają wymagania ustawy o zapasach obowiązkowych, która obowiązuje od początku 2018 r., określającej limity czasowe, w których powinny one zostać wytłoczone. Nowe przepisy zakładają obowiązek wytłoczenia zapasów obowiązkowych paliw w 90 dni, a ropy naftowej w 150 dni.

— Budowa pompowni w ramach realizacji strategii kawernowej jest kolejnym krokiem, wzmacniającym bezpieczeństwo energetyczne państwa. Tak jak wielokrotnie deklarowaliśmy, inwestycja została oddana do użytku zgodnie z przyjętymi terminami. Jej skalę dobrze obrazuje to, że przepustowość pompowni w ciągu doby pozwoliłaby na wypełnienie wodą 15 basenów olimpijskich — podkreśla Dariusz Kusiak, prezes Solino. W najbliższym czasie spółka odda do użytku także nabrzeże kajakowe w sąsiedztwie pompowni, które będzie obiektem ogólnodostępnym i umożliwi wygodne korzystanie z rzeki mieszkańcom Inowrocławia. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Ekologia / Solino z Grupy Orlen oddało do użytku stację poboru wody