Solorz nie będzie kierował Polsatem

opublikowano: 17-01-2019, 14:07

Tobias Solorz złożył rezygnację ze stanowiska prezesa Cyfrowego Polsatu. Zastąpi go od kwietnia Mirosław Błaszczyk, dotychczasowy szef Telewizji Polsat.

W grupie Zygmunta Solorza rodzina przejdzie na stanowiska nadzorcze. Na czwartkowym posiedzeniu rady nadzorczej Tobias Solorz złożył rezygnację ze stanowiska prezesa spółki. Ma kierować konglomeratem medialno-telekomunikacyjnym do końca marca. Potem zastąpi go wybrany przez radę nadzorczą Mirosław Błaszczyk, który obecnie jest prezesem Telewizji Polsat.

Zmiana ma być elementem "wzmocnienia nadzoru właścicielskiego i struktur zarządczych w grupie Zygmunta Solorza". Miliarder ma wraz z synami - Tobiasem i Piotrem - koncentrować się na czuwaniu nad całą grupą kapitałową.

 - Nadszedł czas kolejnych, zaplanowanych na wiele lat wyzwań dla grupy. Dlatego razem z Tobiasem oraz Piotrem będziemy wspólnie nadzorować realizację długofalowej strategii z poziomu właścicielskiego. Zarządzanie spółkami grupy powierzymy sprawdzonym menedżerom – mówi Zygmunt Solorz, cytowany w rozesłanej przez grupę informacji prasowej.

Tobias Solorz przejął stery w Cyfrowym Polsacie, którego głównym akcjonariuszem jest jego ojciec Zygmunt, w grudniu 2015 r. Wcześniej, od września 2014 r., był członkiem zarządu, gdy na fotelu prezesa zasiadał Tomasz Gillner-Gorywoda. Od 2011 r. zasiadał też w zarządzie Polkomtela, operatora sieci Plus, którego prezesem został w lutym 2014 r.

Tymczasem Mirosław Błaszczyk to menedżer z wieloletnim doświadczeniem w grupie Zygmunta Solorza. Telewizją Polsat kieruje od 2008 r. 

„Mirosław Błaszczyk (...) w latach 1984-88 był dyrektorem na Politechnice Wrocławskiej, później przez rok pracował jako asystent prezesa i przedstawiciel handlowy spółki Intersoft, następnie od 1990 do 1991 r. jako przedstawiciel handlowy w Monachium spółki Ampol. Od 1992 r. pracował w firmie Przedsiębiorstwo Zagraniczne Solpol, do 1993 r. na stanowisku zastępcy dyrektora, a następnie jako dyrektor biura prawnego. W 1994 r. związał się z Telewizją Polsat, gdzie do 2007 r. zajmował stanowisko dyrektora biura zarządu oraz pełnił funkcję prokurenta. Jednocześnie od marca 2005 do września 2006 pełnił funkcję zastępcy dyrektora generalnego Polskiej Telefonii Cyfrowej. W 2007 r. powołany na stanowisko prezesa zarządu Telewizji Polsat. Pełni również funkcje prezesa spółek Lemon Records i Eska TV, jest członkiem Rady Fundacji Polsat oraz piastuje funkcję członka Rady Nadzorczej Muzo FM" - głosi komunikat Cyfrowego Polsatu.

Jednocześnie na stanowisko wiceprezesa Cyfrowego Polsatu został awansowany Maciej Stec, dotychczasowy członek zarządu.

W Cyfrowym Polsacie karty rozdaje Zygmunt Solorz. Miliarder poprzez kilka spółek, zarejestrowanych przede wszystkim na Cyprze, ma 57,34 proc. akcji grupy i 66 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Nie zasiada już jednak w radzie nadzorczej, której przez lata przewodniczył - w październiku 2016 r. złożył rezygnację, by „skupić się na tworzeniu strategii oraz nadzorze nad ich wdrażaniem dla wszystkich spółek grupy kapitałowej".

Więcej w piątek w "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane