Sonda

PJ
01-04-2009, 00:00

Co oznacza dla polskich spółek naftowych wejście Rosjan do węgierskiego MOL? Na początku tygodnia ponad 21 proc. akcji węgierskiej spółki sprzedał za 1,4 mld EUR austriacki OMV.

Przemysław Wipler

ekspert ds. energetyki, dyrektor generalny Instytutu Jagiellońskiego

Wejście Rosjan do MOL nie będzie miało wpływu na polskie spółki naftowe. Przede wszystkim dlatego, że nie przejęli kontroli nad węgierskim koncernem. Inna kwestia, że nie można wykluczyć, że ta czy inna firma będzie starała się dokonać wrogiego przejęcia Orlenu. Pytanie, czy polski rząd dysponuje narzędziami odpowiednimi do zablokowania tego typu ruchów.

Rafał Salwa

niezależny analityk giełdowy

Wartość rynkowa Orlenu to około 2,1 mld EUR. Skarb państwa kontroluje zaledwie 27,5 proc. walorów Płocka. Orlen jest więc narażony na przejęcie. Pytanie, czy OMV byłby obecnie zainteresowany przejęciem polskiej spółki. Jeśli porównamy zasoby finansowe Austriaków z obecną wartością rynkową Orlenu, to tego wariantu nie można wykluczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu