Spada chęć do szkolenia się

opublikowano: 23-04-2013, 00:00

Pracodawcy płacą za 80 proc. kursów, ale ze szkoleń chce korzystać coraz mniej pracowników. Wiele firm nie wie o bazie darmowych zajęć.

Z badania Bilans Kapitału Ludzkiego przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) wynika, że zaledwie 22 proc. pracowników zamierza w 2013 r. wziąć udział w szkoleniach lub kursach. To znacznie mniej niż w ubiegłym roku, kiedy 36 proc. rozwijało swoje kompetencje w tej formie.

— Tymczasem im szybciej zrozumiemy, jak ważne jest nieustanne podnoszenie swoich umiejętności, tym łatwiej będzie poruszać się po dynamicznie zmieniającym się rynku pracy — mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP. W zdecydowanej większości za zdobywanie dodatkowych umiejętności płacił pracodawca. Tylko 17 proc. osób biorących udział w szkoleniach opłacało je samodzielnie.

Podlaskie na czele

Co skłaniało uczestników zajęć do dodatkowego uczenia się? Najczęstsza motywacja to chęć podnoszenia kompetencji potrzebnych w obecnej pracy — taką odpowiedź podało aż dwie trzecie ankietowanych. Dla 40 proc. impulsem do nauki był wymóg pracodawcy, a 23 proc. szkoliło się, aby rozwijać własne zainteresowania. Jeśli chodzi o porównanie regionalne, najchętniej w kursach brali udział mieszkańcy woj. podlaskiego (tak było też w badaniu przed rokiem). Najniższą aktywnością szkoleniową wykazuje się region opolski.

…i medycyna

Poza obowiązkowymi kursami (BHP i ochrony przeciwpożarowej) największym zainteresowaniem cieszyły się tematy związane z medycyną, pracą socjalną, psychologią i pierwszą pomocą (11 proc. szkoleń, w których brali udział pracownicy). Tylko 3 proc. uczestników kursów zainwestowało w naukę języków obcych. Pracodawcy i ich pracownicy często nie wiedzą, że mogą wybierać kursy z szerokiej bazy szkoleń współfinansowanych przez UE.

— Duża część z nich to kursy bezpłatne. Nie trzeba pozyskiwać na nie dotacji, wystarczy zapisać się na zajęcia — mówi Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor departamentu rozwoju kapitału ludzkiego w PARP. To ważne, bo dla 60 proc. pracodawców koszt szkoleń to bariera, która powstrzymuje przed inwestowaniem w umiejętności pracowników. Bazę kursów można znaleźć na stronie www.inwestycjawkadry. pl. Obecnie jest w niej ponad 28 tys. szkoleń komercyjnych i ok. 6,6 tys. współfinansowanych z UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu