Spada wartość produkcji

Radosław Górecki
23-12-2003, 00:00

Budownictwo w Europie cały czas pogrążone jest w kryzy-sie. Niestety nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie sytuacja się zmieniła.

Na 56 konferencji stowarzyszenia 19 instytutów budownictwa Euroconstruct w Maderze w Portugalii przedstawiono oceny stanu europejskiego rynku budowlanego. Wieści nie są dobre. Koniunktura w europejskim budownictwie pogorszyła się. Źle się dzieje już nie tylko w Niemczech, ale także we Francji i Włoszech. Z wstępnych analiz wynika, że wartość produkcji budowlanej zrealizowanej w 2003 r. (w 15 krajach Europy Zachodniej zrzeszonych w Euroconstruct) wyniesie około 980 mld euro, czyli o 1,8 mld mniej niż w 2002 r. W krajach Europy Środkowej (w tym w Polsce) jest jeszcze gorzej. Tu wartość ta, według szacunków, obniży się 0,6 proc.

W latach 2002-03 nastąpiło nasilenie tendencji recesyjnych w budownictwie w 9 krajach Europy Zachodniej, zrzeszonych w Euroconstruct. Dla Niemiec rok 2003 był piątym rokiem kryzysu. Dla Belgii, Francji, Holandii, Portugalii i Szwecji — drugim. W Irlandii zanotowano 2-proc. spadek produkcji. Wzrost produkcji budowlanej w 2003 r. wystąpił tylko w 6 krajach. Największy w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Spada wartość produkcji