Spadki cen wyhamowały

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 12-02-2002, 00:00

Po ubiegłotygodniowych znacznych spadkach cen obligacji, dzisiaj nastąpiło ich wyhamowanie. W ciągu dnia ceny obligacji podlegały niewielkim zmianom i oscylowały wokół poziomów z piątkowego zamknięcia. Na zakończenie notowań rentowności papierów jednak nieznacznie wzrosły.

Obligacjami serii OK1203 handlowano przy dochodowości 9,43 proc., serii PS1106 natomiast przy 9,429 proc. oraz 8,439 proc. w przypadku serii DS1110.

W tym tygodniu najważniejszą dla rynku obligacji informacją będą dane o styczniowej inflacji. Uważamy, że będzie ona niższa od oczekiwanych przez rynek 3,7-3,8 proc. r/r i wyniosła 3,6 proc., co, przy wciąż słabej koniunkturze gospodarczej, powinno skutkować wzrostem oczekiwań na obniżki stóp procentowych. Uważamy, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest redukcja w marcu o 100 punktów bazowych. W najbliższej perspektywie powinien więc nastąpić wzrost cen obligacji. Obecną korektę warto wykorzystać do zakupu papierów skarbowych.

Wczoraj Ministerstwo Finansów podało, że na środowym przetargu zaoferuje obligacje 9-letnie o zmiennym oprocentowaniu i wartości nominalnej 500 mln zł. Podaż tych papierów uznać należy za stosunkowo wysoką, jednak do zaakceptowania przez rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Spadki cen wyhamowały