Czytasz dzięki

Spadki mimo taniejącej ropy

Marek Druś
opublikowano: 25-04-2006, 00:00

Na zagranicznych rynkach akcji tydzień rozpoczął się od spadków. W USA spadkom kursów akcji towarzyszyła przecena złota i srebra, osłabienie dolara, a także wyraźny spadek notowań ropy i paliw.

Inwestorzy nie kwapili się do otwierania pozycji przed wyjątkowo bogatym w wydarzenia tygodniem, którego kulminacją będzie podanie w piątek pierwszego oszacowania wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale. Wcześniej wyniki kwartalne przedstawi jedna trzecia spółek wchodzących w skład S&P500, w tym sześć blue chipów z indeksu Dow Jones. Zrobiły to przed sesją Caterpillar i American Express.

W przypadku pierwszej ze spółek wyniki i prognoza okazały się lepsze niż oczekiwano, ale pozytywna reakcja rynku trwała krótko. Inwestorzy szybko zaczęli realizować zysk na akcjach producenta ciężkiego sprzętu budowlano-drogowego. Akcje American Express także taniały. Rozczarowaniem okazały się niższe niż oczekiwano przychody czwartego w USA emitenta kart kredytowych. Akcje operatorów największych giełd w USA także taniały. Nasdaq Stock Market zapowiedział sprzedaż 18,5 mln akcji. NYSE Group tracił po mało optymistycznych komentarzach analityków, którzy spotkali się w niedzielę z jego władzami.

Giełdy w Europie przerwały serię wzrostów. Novartis, największy szwajcarski producent leków, zapłacił spadkiem kursu za niższy niż oczekiwano wzrost kwartalnej sprzedaży. Taniały akcje linii lotniczych, m.in. Ryanair Holdings. Nie dotyczyło to Lufthansy, której kurs podbiły pogłoski o sprzedaży biura podróży Thomas Cook. Zdrożały akcje Deutsche Telekom, którego pakiet akcji kupił za ok. 2,7 mld EUR fundusz private-equity.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane